fbpx

Три студенти муслимани убиени во САД

-

Тричлено муслиманско семејство е убиено од огнено оружје во својот дом во мирна населба во Северна Каролина.

Во пукањето се убиени 23-годишниот Деа Шеди Баракат, неговата 21-годишна сопруга Јусор Мохамед и нејзината 19-годишна сестра Разан Мохамед Аби-Салха.

Жртвите се пронајдени убиени во својот дом, а некои од жителите на околните станови не биле ниту свесни за инцидентот до доаѓањето на полицијата.

Полицијата го уапси Крег Стивен Хик (46) под сомневање дека го извршил тројното убиство од прв степен, во населбата во која претежно живеат универзитетски професори и студенти.

Тројното убиство предизвика бран бес на социјалните мрежи, каде луѓето објавуваа фотографии од жртвите како играат кошарка, со коментари дека се убиени во „стил на егзекуција“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...