fbpx

Трета ноќ протести во Париз против реформите на пазарот на труд

-

Стотици демонстранти ноќеска простираа на Плоштадот на Републиката во Париз против реформите на пазарот на труд, што француските власти сакаат да ги спроведат, јавуваат светските агенции. Толпата, која трета ноќ по ред протестира во центарот на Париз, си заминала утрово по интервенцијата на полицијата.

На синдикатите и студентските организации, кои во четвртокот, оваа недела, стапија во генерален штрајк поради најавените реформи им се придружиле и стотина граѓани, кои бараат од социјалистичката влада на претседателот Франсоа Оланд да ги отфрли предложените закони.

Полицијата рано утрово ги растерала неколкуте десетици најупорни учесници на протестите, а нешто подоцна на официјалниот профил на демонстрантите на „Твитер“ била поставена пораката „Ништо не може да не запре“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lava firmware
Download WordPress Themes
free online course