Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, денеска, во пресрет на говорот на државниот секретар Џон Кери за израелско-палестинскиот судир, порача дека не смее да се дозволи Израел да биде „третиран со таков презир и непочитување“.

„Имаа (Израел, н.з) голем пријател во САД, но не повеќе. Почетокот на крајот беше ужасниот договор со Иран и сега ова (Обединетите нации)! Остани силен Израел, 20 јануари се приближува“, напиша Трамп на својот официјален твитер-профил.

Избраниот американски претседател во својата порака алудира на договорот околу нуклеарната програма на Иран, на кој жестоко се спротиставуваше израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, како и на неодамнешната резолуција на Советот за безбедност на ОН против еврејските населби на окупираните палестински територии.

Трамп наведува дека прави сè што може да ги „занемари“, како што ги нарекува, „запаливите“ изјави и препреки на претседателот на САД, Барак Обама.

„Мислев дека транзицијата ќе оди лесно, но нема“, вели Трамп.

Државниот секретар на САД, Џон Кери, денеска треба да го претстави планот на администрацијата на Обама во врска со судирот меѓу Израел и Палестина.