fbpx

Трамп и републиканците не успеаја да ја воведат замената за „Обамакер“

-

Републиканските лидери во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ненадејно го повлекоа нацрт-законот за реформи во здравствениот систем поради недоволен број гласови.

Претседателот на Претставничкиот дом, Пол Рајан, го повлекол предлог-законот од дневниот ред, откако Трамп побарал од него да ја запре расправата и гласањето за спорниот предлог-закон.

За новиот закон беа потребни 216 гласови од 430 пратеници во Долниот дом, кој има 237 републиканци и 193 демократи.

Трамп претходно ги повика републиканците да го поддржат неговиот план за здравствени реформи и да го отфрлат постоечкиот закон, познат како „Обамакер“.

Поништувањето на „Обамакер“, здравствената политика на поранешниот претседател Барак Обама што ги обележа неговите два мандата, беше едно до најгласните предизборни ветувања на Трамп.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...