fbpx

Трамп и официјално е претседателски кандидат на републиканците

-

Доналд Трамп сега и официјално е кандидат на Републиканската партија за претседател на САД, јави „Си-ен-ен“, пренесувајќи ги резултатите од гласањето на републиканската конвенција.

Трамп освои доволен број делегати за номинација и убедливо е во предност во однос на Тед Круз.
Трамп засега има повеќе од 1.720 делегати, со што ја мина долната граница, односно минимум 1.237 делегати за номинација. Вкупниот број на делегати изнесува 2.472, а Круз „заостана“ за нешто повеќе од 480 делегати.

За време на конвенцијата уапсени се тројца демонстранти кои со знамиња го изразиле својот протест против Трамп.
Полицијата во Кливленд претходно спречи судир меѓу демонстрантите во близина на салата каде што се одржуваше републиканската конвенција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...