Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го избра генералот Џејмс Матис, поранешен маринец кој служел во Ирак и во Авганистан, за нов министер за одбрана, јавува „Би-би-си“.

„Тој е нашиот најдобар избор“, истакнал Трамп, при промоцијата на неговиот избор за министер за одбрана за време на говор во сојузната држава Охајо.

Генералот Матис, кој е познат по прекарот Мед Дог (Mad Dog, во превод на македонски – Бесно Куче) беше еден од најжестоките критичари за политиката на администрацијата на актуелениот претседател Барак Обама кон Блискиот Исток, особено кон Иран.

Според генералот Матис Иран, е „единствената континуирана закана за стабилноста и за мирот на Блискиот Исток“.

Својот избор за министер за одбрана, Трамп го објави во градот Синсинати, од каде ја почна својата турнеја „Ти благодарам САД 2016“.

„Ќе го назначиме Мед Дог Матис за наш министер за одбрана… Велат дека тој е најблиското нешто што го имаме до генералот Џорџ Патон (командант во американските војска за време на Втората светска војна н.з.)“, рекол Трамп пред своите поддржувачи во Охајо.