Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, синоќа го потврди именувањето на својот зет Џаред Кушнер за виш советник во Белата куќа, јавуваат светските медиуми.

„Кушнер беше советник од доверба во текот на кампањата и во периодот на транзиција и горд сум на тоа што има клучна улога во мојата админстрација“, соопштил синоќа Трамп. Кушнер, според медиумите, се одрекол од платата за време на извршувањето на должноста виш советник.

Младиот бизнисмен, кој в недела ќе наполни 36 години, е сопруг на ќерката на Трамп, Иванка, со која има три деца.

Кушнер, како што пренесуваат светските агенции, немал искуство во политиката пред да се вклучи во предизборната кампања и е најмлад на листата на соработници што ќе му помагаат на Трамп во водењето на земјата.

Инаку, зетот и нов виш советник на Трамп е ортодоксен Евреин чие семејство е поблиско до конкурентската Демократска партија на САД.

Медиумите за него претходно пишуваа дека Кушнер е директор на семејната фондација која давала добротворни донации за еврејските населби на окупираниот Западен Брег, како и тоа дека е можно да биде пратеник за Блискиот Исток во администрацијата на новоизбраниот американски претседател.

Демократите апелираа да се разгледа именувањето на Кушнер за советник и го обвинија Трамп за непотизам и за судир на интереси.