Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, сè повеќе е незадоволен од начинот на кој функционира Белата куќа, поради што би можел да поднесе оставка, јавува „Си-ен-ен“, повикувајќи се на неименувани извори.

Два извора, кои се добро запознаени со разговорите на Тилерсон и на неговите пријатели надвор од Вашингтон, наведуваат дека кај него се зголемува незадоволството и оти се сомневаат дека наскоро ќе се намалат затегнатите односи во Белата куќа.

Една од причините за незадоволството на Тилерсон е одлуката за ангажирање на Антони Скарамули за директор за комуникации по оставката на портпаролот Шон Спајсер.

За Тилерсон, како што наведуваат изворите, уште поголем удар била изјавата на претседателот Доналд Трамп дека жали што го избрал Џеф Сешенс за државен обвинител.

Сепак, според изворите, пред да замине, Тилерсон планира да го реорганизира Стејт департментот.