fbpx

Тед Круз се повлече од трката за номинација за републикански кандидат за претседател

-

Сенаторот од Тексас, Тед Круз, кој се бореше за номинација на републиканците за кандидатура за претседател на САД, објави дека се повлекува од трката за Белата куќа по победата на милијардерот Доналд Трамп на внатрепартиските избори во државата Индијана.

– Со огромно жалење соопштувам дека ја прекинувам кампањата – изјави Круз пред своите приврзаници во Индијанаполис.

Претседателот на националниот комитет на Републиканската партија, Рајнс Прибас, изјави дека Трамп е веројатната номинација на партијата откако Курз прекинува со кампањата.

„Сега треба да се обединиме и да се фокусираме на пораз на Хилари Клинтон“, напиша Прибас на „Твитер“.

Со 53 отсто гласови, Сандерс ја победи Хилари Клинтон, која според анкетите беше фаворит, но доби поддршка од 47 отсто гласачи при преброени 64 отсто од гласовите.

Победата на 74-годишниот сенатор, според некои аналитичари, е неочекувана откако претходно во анкетите Клинтон имаше седум отсто повеќе гласови во своја корист.

Експерти сметаат дека одлучувачка улога имала активната кампања на Сандерс во Индијана, вклучително и неговите говори пред студенти во тамошни универзитети, на кои им се допаѓаат идеите на „демократскиот социјалист“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...