fbpx

Тајван: Под урнатините има повеќе од 100 лица

-

Две лица се извлечени живи од урнатини на зграда која пред два дена се урна при земјотресот во тајванскиот град Тајнан.

Спасувачите најпрво извлекле жена која лежела под телото на својот сопруг, јавува „Би-Би-Си“, додавајќи дека нејзиниот двегодишен син е пронајден мртов покрај неа.

Нешто подоцна, извлечен е и маж, наведуваат локални медиуми.

Најмалку 35 лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала, кој го погоди јужен Тајван.

Се верува дека повеќе од 100 лица сè уште се затрупани под урнатините.

– Има повеќе жртви отколку што се спасени и бројот на настраданите најверојатно ќе премине 100 – рече градоначалникот на Тајнан, Вилијам Лаи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...