Тајм го прогласи Илон Маск за личност на годината: Кловн, генијалец, визионер и индустријалец

Elon Musk
Илон Маск / Фото: Daniel Oberhaus, CC BY-SA 4.0, Викимедија комонс

Магазинот „Тајм“ го прогласи извршниот директор на „Спејс Икс“ и производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск за „Личност на годината“ за 2021 година.

Престижниот американски магазин нагласи дека неговиот годишен избор не е награда, туку истакнување на личноста која имала најголемо влијание врз настаните во годината што изминува, добро или лошо. Од „Тајм“ истакнуваат и дека Маск има армија лојални следбеници на социјалните мрежи, вклучувајќи 66 милиони на Твитер, преку кои комуницира со светот на еден нетрадиционален начин и влијае врз него.

Според „Тајм“, ова е човекот кој се стреми да ја спаси нашата планета и да нè насели на нова: кловн, генијалец, иницијатор на контроверзни теми, визионер, индустријалец, шоумен; луд хибрид на Томас Едисон, П.Т. Барнум, Ендрју Карнеги и имагинарниот карактер Др. Менхетен, замислениот бог човек-човек со сина кожа кој измислува електрични автомобили и се сели на Марс. Неговата стартап ракетна компанија, Спејс Икс, го прескокна Боинг и другите што сакаат да ја поседуваат вселенската иднина на Америка. Неговата компанија за автомобили, Тесла, контролира две третини од пазарот на електрични возила вреден повеќе милијарди долари на кој беше пионер и се проценува на 1 трилион долари. Тоа го направи Маск, со нето богатство од повеќе од 250 милијарди долари, најбогат граѓанин во историјата, барем на хартија. Тој е играч на роботи, соларни технологии, криптовалути и клима, импланти на мозок-компјутер за да се спречи заканата на вештачката интелигенција и подземни тунели за движење на луѓето и товар со супер брзина.

Тој доминира во Волстрит: „Начинот на кој функционираат финансиите сега е дека работите не се вредни врз основа на нивните парични текови, туку на нивната близина со Илон Маск“, напиша колумнистот на Блумберг Мет Левин во февруари.