Силниот тајфун што го погоди Виетнам однесе најмалку 44 животи и предизвика голема материјална штета долж јужниот и централниот брег на оваа азиска земја.

Властите наведуваат дека 19 лица се водат како исчезнати по налетот на тајфунот Демри во саботата, вклучувајќи и деветчлен екипаж на товарен брод кој потонал кај покраината Нањ Хоа.

Повеќе од 116.000 куќи се урнати или оштетени откако тајфунот, втор по ред месецов, го погоди Виетнам и предизвика прекин на електричното напојување во регионот.