fbpx
Таг: Ѕвонко Костовски

таг: Ѕвонко Костовски

Разузнавачите Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски добитници на државната награда „Мето Јовановски“

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, разузнавачите кои го открија незаконското прислушкување, се овогодишни добитници на државната награда „Мето Јовановски“, соопшти Министерството за култура. Наградата „Мето Јовановски“ која претставува највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права за 2021 година ќе им биде врачена на добитниците на 10 декември 2021 година на свеченост во...

„Свиркачите“ Лазаревски и Костовски се враќаат во МВР

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, „свиркачите“ што ја обелоденија аферата со прислушувањето на претходниот режим, од денеска повторно се враќаат на своите работни позиции во МВР. Ова на својот Фејсбук профил го објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, каде објави и фотографија од средбата. Лазаревски е сведок во предметот на СЈО за прислушувањето „Таргет - Тврдина“. Тој и во сведочењата,...

Невладините организации бараат враќање на работа на укажувачите Лазаревски и Костовски

Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски, чие откривање на тајните прислушкувања доведе до оставка на премиерот Никола Груевски во 2016 година, треба веднаш да бидат вратени на работните позиции во државниот сектор, што ги изгубија како одмаздување за нивното дело, бараaт три невладини организации. „Транспаренси Интернешнл“-Македонија, Коалицијата за заштита на укажувачите од Југоисточна Европа,и Европскиот центар за правата на укажувачите веќе...

Лазаревски и Костовски номинирани за наградата на ЕП за свиркачи на годината

Во Европскиот парламент во Стразбур на 29 мај ќе бидат соопштени имињата на добитниците на наградата „Новинари, укажување и бранители на правото на информирање“, која годинава се доделува во чест Дафне Каруана Галиција, малтешката новинарка, која беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил во октомври лани. Меѓу номинираните се и Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски,  вработените во МВР кои...

Врховен ја укина пресудата против Костовски за шпионажа, а ја потврди за прислушувањето

Врховниот суд ја укина пресудата на Основниот суд Скопје 1 со која Звонко Костовски беше осуден за шпионажа во случајот „Пуч“ и предметот во овој дел го враќа на повторно судење во првостепениот суд. Истовремено Врховниот суд ја потврдил одлуката на Кривичниот суд за делото неовластено прислушување и тонско снимање, за што Костовски доби една година затвор. Костовски, кој е...

Врховен ја одложи за понеделник седницата за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Врховниот суд денеска го разгледа барањето на Специјалното јавно обвинителство за заштита на законитоста за пресудата за шестообвинетиот во случајот „Пуч“, Звонко Костовски, но од технички причини ја одложи за понеделник седницата на која требаше да се расправа за барањето за заштита на законитоста во однос на случајот „Талир“, во кој двапати беше побарано замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалната обвинителка Фатиме...

Врховен суд на 14 септември ќе одлучува за пресудата на Звонко Костовски

Советот на Врховниот суд на 14 септември ќе расправа по барањето за заштита на законитоста поднесено од Специјалното јавно обвинителство во случајот „Пуч“ за пресудата на шестообвинетиот Звонко Костовски, објави „Судство“. Костовски потпиша спогодба со обвинителството и се согласи на издржување затворска казна од три години. Според СЈО, неопходно е да се направи ревизија на правосилната пресуда и да се утврди...

Судот му наложи на Звонко Костовски, осуден во „Пуч“, да се врати во затвор

Судија за извршување санкции од Основниот суд Скопје 1 денеска му испратил упатен акт на Звонко Костовски, да се врати на доиздржување на тригодишната затворска казна, на која е осуден за случајот „Пуч“. Костовски беше ослободен од казната откако претседателот Ѓорге Иванов го аболираше заедно со другите 55 лица, политичари и нивни соработници. „Судија за извршување санкции при Основниот суд Скопје...

Осудениот во „Пуч“ експресно излегува од затвор по амнестијата на Иванов

Единствениот осуден во случајот „Пуч“, Ѕвонко Костовски, го напушта затворот „Идризово“ откако вчера од кабинетот на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, до Основниот суд Скопје 1 стигнала одлуката за помилување, соопшти денеска судот. Судијата за извршување санкции веднаш ја доставил одлуката до затворот за извршување, односно ослободување на Костовски. „До Основниот суд Скопје 1, во текот на вчерашниот ден, од кабинетот...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...