fbpx
Таг: Зоран Заев

таг: Зоран Заев

Заев не ги прифати оставките на Филипче и Хасани за пожарот во Тетово

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека не ги прифаќа оставките на министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот Илир Хасани за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 луѓе. „По повод понудените оставки од страна на министерот за здравство Венко Филипче и заменик министерот за здравство Илир Хасани, внимателно ги прочитав наодите на истражителите за причините на...

Собирачите на отпад со новите закони ќе добијат право на придонеси и вработување, вети министерот Нуредини

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска рече дека со новата законска регулатива за управување со отпадот ќе се формализираат собирачите на отпад. Станува збор за 3.000 до 5.000 лица од земјава, кои досега работеа непријавени без пензиско и здравствено осигурување и беа предмет на уцени од откупувачите на отпад, додека нивната заработка во голема мерка...

По изјавата на Јанев, Заев вели дека по изборите во Бугарија ќе може да се даде шанса на дијалогот

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека по локалните избори во земјава и парламентарните избори во Бугарија ќе има добра шанса за да се најде решение за блокадата на почетокот на преговори со ЕУ за нашата земја. „Со завршени избори кај нас и завршени избори во Бугарија, тоа е првата причина да имаме добра шанса. Втората причина е што во разговорите...

ЈП „Национални шуми“ започна вонредна акција за пошумување по пожарите, Заев и Хоџа први засадија дрвца

По големите шумски пожари што ја зафатија земјава изминатото лето, ЈП „Национални шуми“ ја започна вонредната програма за санирање на штетите. Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и директорката на ЈП „Национални шуми“ Јулиана Николова, денеска учествуваа во засадувањето со садници. Претпријатието го чекаше почетокот на поволните временски и сезонски услови, за...

Премиерот Заев не го поддржува предлогот административците да работат четири часа во петок

Премиерот Зоран Заев вели дека граѓаните очекуваат администрацијата којашто ја плаќаат да работи поефикасно, а не помалку ефикасно и не го поддржува предлог - законот за скратено работно време со којшто е предвидено работната недела да трае 36 часа, а во петок да работат само четири часа. Тој смета дека како народ треба повеќе да работиме, не помалку. „Ако сакаме швајцарски...

Владата на средба со „Бехтел-Енка“, ветуваат дека автопатите ќе ги градат локални компании

Премиерот Зоран Заев во придружба на министри и директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми денеска остварија средба со делегација на меѓународниот конзорциум „Бехтел-Енка“, којашто ја предводеше претседателот на единицата за инфраструктура на американската компанија „Бехтел“ Шон Кени, информираат од владината прес-служба. На состанокот се разговарало за актуелната фаза за реализација на Меморандумот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8,...

Фон дер Лајен: Постигнавте напредок, сега ЕУ треба да испорача

Ве сакаме покрај нас, порача претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на прес-конференцијата во киното Фросина во Младинскиот културен центар (МКЦ) со премиерот Зоран Заев. Двајцата најпрво имаа средба во владата, од каде се упатија во киното, кое е реновирано со пари од ЕУ. „Ве сакаме покрај нас. Европската комисија и јас стоиме на тоа. Вие постигнавте извонреден...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување, информираат од Влада. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може државата, јавните институции, локалната власт и бизнис заедницата врз основа на добиените податоци да обезбедат подобар...

Заев за австриски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е најдобриот проект во светот што гарантира демократија и слобода и затоа треба да го забрза процесот на донесување одлуки и тоа значи дека малите држави не треба да се третираат на ист начин како и големите држави, вели македонскиот...

Заев на состанок со амбасадорите од ЕУ: Земјата се движи во вистинска насока, партнерството со ЕУ е наша главна цел

Премиерот Зоран Заев бил домаќин на редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во нашата земја, информираат од владината прес-служба. Заев разменил мислења со амбасадорите за актуелните и најважни активности во Северна Македонија со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата во Европската Унија. „Премиерот Заев, пред амбасадорите на земјите членки на ЕУ...

Контраспин: Заев и Мицкоски спинуваа за бројот и причините за големата смртност од ковид 19

Премиерот Зоран Заев ги извртува фактите околу причините за смртност на заболените од ковид-19 во земјата, сведувајќи ги само на придружни болести кај починатите и нивно задоцнето пријавување кај лекар. Мицкоски, пак, иако професор кому би требало да му се блиски научните и сатитистичките факти, спинува дека смртноста во РСМ е три пати поголема од онаа кај соседите и...

Трет ТВ-дуел меѓу Заев и Мицкоски, во фокусот пожарот и одговорноста за тетовската ковид болница

Двајцата лидери на најголемите партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски вчера вечер на телевизија Канал 5 се соочија во третиот по ред телевизиски дуел меѓу нив, на кој во фокусот беше темата за пожарот и одговорноста за тетовската ковид болница. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на дебатата повтори дека одговорноста кај владата е голема, но за...

Заев: Прво извештај за истрагата од пожарот во тетовската модуларна болница, потоа став за оставките

Премиерот Зоран Заев денеска рече оти германските експерти треба да го дадат својот извештај околу истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница за 10 до 15 дена, додека истражните органи од земјава треба да го направат тоа неделава. Премиерот инсистира дека за понудените четири оставки ќе донесе одлука откога ќе бидат објавени извештаите од истражните органи за пожарот. „Нашите извештаи...

Политички барометар: Заев сè уште најпопуларен, СДСМ води со 2 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

Резултатите од „Политичкиот барометар“, анкета која ја спроведува агенцијата „Брима“ покажуваат дека, и покрај ниските рејтинзи на политичарите, најпопуларен политичар во Македонија во моментот е премиерот Зоран Заев за кого се изјасниле 11,8 отсто од испитаниците, додека за Христијан Мицкоски 7 отсто. Како што објави „Слободен печат“, од етничките Албанци, води Али Ахмети со 5,9 отсто, потоа Биљал Касами...

Вистиномер: Не е точно дека „Заев е исклучен од протоколот (на Меркел) за директна средба“

Не е точно дека Заев бил исфрлен од протоколот на Меркел и дека Македонија е понижена и исклучена од иницијативата „Отворен Балкан“ и од процесот за интеграција во Европска Унија, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што ја пренесуваме во целост:   Објава на Фејсбук еуфорично и бомбастично најавува „скандал“ и (дез)информира дека македонскиот премиер бил исклучен од протоколот на германската канцеларка,...

Се одржа првата заедничка владина седница меѓу Северна Македонија и Косово

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека неговиот косовски колега Албин Курти во официјалната работна посета на Скопје, додека двете влади ја одржаа првата заедничка седница. Во функција на поблиска соработка, денеска беше потпишан договор за воведување на заедничка царинска контрола на железничкиот премин Блаце-Хани Елезит, со која значително ќе се намали времето на чекање на граничните премини во железничкиот...

Средба на Заев со Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев попладнево оствари билатерална средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана, информираат од владината прес служба. Билатералната средба следи по официјалниот работен ручек којшто канцеларката Меркел, во рамките на својата посета на Западен Балкан, го организираше со лидерите на земјите од регионот на кој главна тема беше регионалната соработка. На билатералната средба со канцеларката...

Заев: На одлуката за оставките на Филипче и Хасани влијание ќе има форензичкиот извештај

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани, заедно со двајцата директори на Клиничката болница во Тетово, продолжуваат да ги извршуваат своите работни обврски на нивните функции, и покрај тоа што тие си дадоа оставки во петокот. За ова информираше премиерот Зоран Заев, кој денеска изјави дека на одлуките за прифаќање на оставките на Филипче и Хасани...

Заев за оставките за пожарот во болницата во Тетово ќе одлучи според резултатите од истрагата

Премиерот Зоран Заев се обрати до јавноста попладнево, со соопштение кое се однесува на започнатата експертска истрага и на поднесените оставки за несреќата во ковид-центарот во Тетово. Премиерот смета дека трагедијата во која 14 луѓе загинаа во пожарот во болницата треба да се расчисти низ независна и експертска истрага и дека резултатите од таа истрага ќе решат за одговорноста на...

Нова поштенска марка по повод одбележување на 30 години од независноста

Во Шалтер салата во зградата на АД „Пошта на Северна Македонија“ денеска беше промовирана новата поштенска марка, по повод престојниот празник 8-ми Септември, односно 30 години од независноста. На настанот се обратија премиерот Зоран Заев, директорот на АД „Пошта на Северна Македонија“ Јани Макрадули и пратеникот во првиот собраниски состав Исмет Рамадани, информираат од владината прес-служба. „Ја користам приликата, да...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...