fbpx
Таг: Зоран Заев

таг: Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да објави сè што има

Веќе подолг временски период опозицијата во нашата земја најавува некакви бомби, изненадувања, пумпа атмосфера и креира некоја лажна еуфорија за сопственото членство. Затоа го повикуваме претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по најавите за „бомба“, да објави сè што има да објави, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. „Таа бомба, според нив, ќе треба за три дена да ја натера Владата со наведната...

Заев: Груевски го нема никаде затоа што знае колку му е валкано владеењето

Убеденоста во овие докази и аргументи што потврдуваат дека не постои слобода и демократија во Македонија, дека не постои слободно изразена волја на граѓаните за време на избори, е толку силна, што секако ни дава право да го ставиме во залог нашиот политички кредибилитет како политичари, истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешната трибина во Крива Паланка. - Некој...

Средба на раководството на СДСМ со Едвард Ауер

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката Радмила Шекеринска и претседателката на Комисијата за европски прашања Лидија Димова, денеска во седиштето на партијата се сретнаа со Едвард Ауер, директор на Директоратот на ЕУ за Западен Балкан. Тема на разговорот била актуелната политичка криза во Република Македонија. Според партиското соопштение, дипломатот од ЕУ се интересирал за шансите за дијалог помеѓу власта и...

Заев и Спасовски на средба со израелскиот амбасадор Дан Ориан

Зоран Заев и Оливер Спасовски денеска во седиштето на партијата се сретнале со амбасадорот на Израел, Дан Ориан. На средбата се разговарало за актуелните политички случувања во земјава и за економските проблеми на граѓаните и на државата. Заев кажал дека неможноста на граѓаните да ја искажат својата слободна волја на изборите е посочена во извештаите на ОБСЕ и на ОДИХР и дека...

Опозицијата почнува со трибини низ Македонија

Дебатите, како што посочи лидерот на СДСМ Зоран Заев, почнуваат од Битола
Опозицијата денеска треба да ги почне трибините низ Македонија, на кои со граѓаните ќе се разговара за актуелните политички случувања. Дебатите, како што посочи лидерот на СДСМ, Зоран Заев, почнуваат од Битола. По вчерашната средба со Андреј Жерновски од ЛДП и со лидерот на НСДП, Тито Петковски, Заев изјави дека ги потврдиле ставовите дека опозицијата не се враќа во парламентот.

Средба на Заев со Жерновски и со Петковски

Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата
Тито Петковски и Андреј Жерновски денеска треба да се сретнат со лидрот на СДСМ, Зоран Заев, а се очекува да присуствуваат и пратеници од НСДП и од ЛДП. Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата и бојкотот на парламентот.

Жерновски: Не може неколку поединци да ја држат во заложништво целата опозиција

На средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс, градоначалникот на Општина Центар и лидер на ЛДП, Андреј Жерновски, денеска изразил загриженост за стратегијата на Владата секогаш да нуди настани што ќе го одвлечат вниманието на јавноста од она што нејзе ù се случува. - Јас ја кажав мојата загриженост за стратегијата на Владата која секогаш кога ќе се појави некој проблематичен настан за...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...