fbpx
Таг: ЗоранМилановиќ

таг: ЗоранМилановиќ

Милановиќ: Нема да подигнеме ѕид на границата со Србија

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска повтори дека Хрватска нема да подигне ѕид на границата со Србија и порача дека ситуација со бегалците е под контрола. - Низ Хрватска, Словенија и, до пред некој ден, низ славната Унгарија само се минуваше – рече Милановиќ во Ријека и додаде дека треба да се слушаат што говорат земјите кои можат да им бидат...

Орбан: Милановиќ има задача да ја напаѓа Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека на хрватскиот премиер Зоран Милановиќ треба да се гледа како на претставник на Социјалистичката интернационала чија задача е да ја напаѓа Унгарија. - Што и да каже хрватскиот премиер, ние тоа не го сметаме за став на хрватскиот народ – рече Орбан во интервју за унгарското радио „Кошут“. Орбан рече дека Вишеградската група, која...

Милановиќ: Србија во договор со Унгарија ги испраќа бегалците само кон Хрватска

Србија во договор со Будимпешта, организирано испраќа бегалци само на границата со Хрватска, која не може да прими толкав број и затоа е воведена блокада на границата, изјави денеска хрватскиот премиер Зоран Милановиќ. - Србија дозволува бегалците неорганизирано да талкаат по земјата, но само додека не се собираат на северот, а потоа организирано ги испраќа на хрватската граница. Тоа се...

Милановиќ остро му одговори на Вучиќ

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ се впуштил во остра вербална пресметка со премиерот на Србија, Александар Вучиќ. Реакцијата на Милановиќ следи откако Вучиќ се побуни поради затворањето на границата на Бајаково за товарен сообраќај и најави противмерки кои ќе бидат штетни за Хрватска. - Од првиот ден се воздржувам да не ја прозивам Србија затоа што тие веќе година дена пуштаат...

Милановиќ: Ужаснати сме иако не можеме да ја потврдиме информацијата

На конференцијата за печат по повод можното погубување на Томислав Салопек, хрватскиот приемиер Зоран Милановиќ истакна иако сè уште не може со целосна сигурност да потврди дека хрватскиот државјанин е погубен, некој мора да ја прекине тишината. - Мораме да ја прекинеме тишината, некој тоа мора да го направи. Моја должност е на хрватската јавност да ѝ го кажа она што нè...

Милановиќ не размислува за оставка

Премиерот на Хрватска и шеф на Социјалдемократската партија (СДП), Зоран Милановиќ, денеска одговори на повикот на новата претседателка на државата, Колинда Грабар-Китаровиќ, да поднесе оставка, велејќи дека Владата им одговара само на Саборот и на граѓаните. - Владата им одговара на Саборот и на избирачите, граѓаните кои кога гласале, знаеле кого бираат. Знаеле кој ќе им биде премиер. Саборот е највисокото тело...

Претседателката на Хрватска бара оставка од премиерот

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ побара оставка од премиерот Зоран Милановиќ. Во соопштението кое е потпишано нејзиниот портпарол, Лука Ѓуриќ, се потсетува дека таа во телефонскиот разговор од 19 февруари најавила испраќање предлог за заедничка седница со Владата поради тешката економска и социјална состојба во земјата. Од кабинетот на Милановиќ испратија предлог до претседателката нејзините соработници да се подготват „за заедничката седница...

Милановиќ го откажа учеството на самитот во Белград поради Шешељ

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ го откажа присуството на состанокот на премиерите на земјите од Централна и од Источна Европа со Кина во Белград, поради реакциите на српските власти на ослободувањето на лидерот на српските радикали Воислав Шешељ, пишува загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Според информации на весникот, наместо Милановиќ, во Белград ќе допатува министерот за поморство, сообраќај и инфраструктура, Синиша Хајдаш...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...