fbpx
Таг: Зоран Нечев

таг: Зоран Нечев

Од кинеските кредити за автопатите да извлечеме поуки за да избегнеме идно должничко ропство

Доцнење на изградбата и пробивање на финансиската конструкција на проектите е крајниот епилог од изведбата на двата автопати Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип, кои почнаа да се реализираат во 2014 година со кредитно задолжување на државава кај кинеската Ексим банка, направено од страна на владата на Никола Груевски. Автопатот Миладиновци-Штип беше пуштен во сообраќај минатата година, откако беше пробиен првично зададениот...

Хан и Димитров во Лондон ќе говорат што носи следната деценија за Западниот Балкан

На маргините на Лондонскиот самит, кој ќе се одржи в понеделник и вторник во Четам хаус, британскиот Кралски институт за меѓународни односи, ќе се одржи и трибина на темата „По Берлин: Што носи следната деценија за Западниот Балкан?“. Трибината заеднички ја организираат Четам хаус, Европскиот фонд за Балканот и Генералниот директорат за добрососедски и преговори за проширување при Европската Комисија. Високи...

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...