fbpx
Таг: Зоран Караџовски

таг: Зоран Караџовски

Заради интегритетот на судиите, извештајот за АКМИС-от ќе се разгледува зад затворени врати

Членовите на Судскиот совет на предлог на претсeдателот Зоран Караџовски ја исклучија јавноста кога ќе се расправа за извештајот за АКМИС-от со местење предмети. Според Караџовски, со тоа ќе се зачувал интегритетот на судиите бидејќи ќе се споменувале со име и презиме. Влатко Самарџиски, пак, како член на Советот предложи точката да биде јавна, но неговиот предлог не помина. Ова...

Караџовски не видел ништо „помпезно и страшно“ во извештајот за АКМИС

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски денеска изјави дека не му се јасни причините зошто извештајот на комисијата за АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судските предмети) на Министерството за правда е класифициран, бидејќи, како што рече, во тој материјал нема „ништо помпезно и ништо страшно“. Тој рече дека сè уште во фаза е постапката за добивање на безбедносен...

Судии се јавувале кај Караџовски да прашаат дали навистина ќе има масовни разрешувања

Судскиот совет на денешната седница нема да одлучува по барањата за разрешување на судии, туку ќе ја почне постапката со избор на членови на Советот кои ќе ги застапуваат барањата за разрешување и ќе се бираат комисии кои ќе истражуваат дали има основи за разрешување, по што ќе реферираат до Судскиот совет. Ова денеска го соопшти претседателот на Судскиот совет,...

Амбасадата на САД му понудила експертска помош на Судскиот совет за реформите

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски вчера имал средба со претставниците на Амбасадата на САД во земјава, Дејвид Стивенсон - шеф на политичкиот и економскиот сектор и со Џон Т. Мекнил - правен советник. На состанокот, како што информираат денеска од Советот, било разговарано за начинот на избор на судиите, како и за одговорноста на сите субјекти во судството,...

Караџовски: Хроника на едно салто мортале, како “инфантилното“ СЈО го смести во ЈО

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната прес-конференција, меѓу другото рече оти смета дека Специјалното јавно обвинителство што поскоро треба да стане дел од редовното Јавно обвинителство и да не се чека 2019 година, како што предвидува стратегијата за реформи во правосудството, затоа што би било доцна. Тој се пожали и дека во македонското судство платите се најниски и...

Караџовски не бил „во романтична врска“ со власта, бара поголеми плати за судиите

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски на денешната прес-конфренцијата најави дека во 2018 година советот ќе презема конкретни активности за подобрување на условите за работа на судиите бидејќи, како што се пожали, платите во македонското судство се најниски во цела Европа. - Знаеме дека во штотуку усвоениот буџет не се предвидени средства, меѓутоа затоа треба од почетокот на оваа година...

Итната седница на Судскиот совет за оставката на Рибарев – следната недела

Судскиот совет сè уште не ја закажал итната седница по оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, а како што изјави претседателот на Советот, Зоран Караџовски, таа најверојатно нема да биде одржана денеска и ќе биде закажана од понеделник. Во врска со тоа какво ќе биде решението на Судскиот совет околу изборот на шеф на Кривичниот...

Судовите од понеделник со ново работно време – од 7.30 до 15.30 часот

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука работното време на судовите да почнува во 7.30 часот и да завршува во 15.30 часот, наместо како што бешедосега, од 8.30 до 16.30 часот. Новото работно време на судовоте ќе почне да се применува од понеделник, 4 септември, според одлуката на Владата за промена на работното време на администрацијата. Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски,...

Османи: Политиката нема да се меша, реизборот на судии ќе го прави Судскиот совет

Политичките партии од новото парламентарно мнозинство и од Владата се за реформи, но нема да прават генерален реизбор на судии. Надлежноста на тоа е само на Судскиот совет, кој е надлежен да ги решава тие работи, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот на заедничката работна средба на Секретаријатот за европски прашања и Министерство за правда, која...

Судскиот совет одлучи да објави нов оглас за избор на претседател на Кривичниот суд

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука да објави оглас за избор на претседател на најголемиот кривичен суд во државата, Основниот суд Скопје 1. Огласот, како што најави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, најверојатно ќе биде објавен утре во „Службен весник“ и ќе трае 15 дена. Одговарајќи на новинарско прашање зошто токму во овој период се објавуваат огласите кога се...

УПОЗ: Караџовски излажа и ја остави судската администрација и без плата и без нејзино зголемување

Откако Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) и Здружението на судската администрација (ЗСА) остро реагираа денеска, обвинувајќи ги првиот човек на Судскиот буџетски совет, Зоран Караџовски, и одговорните лица во Министерството за финансии, дека пред празниците не само што не го добиле најавеното зголемување на платите од 10 отсто, туку и уште не добиле...

Караџовски: Нова „Михајлова“ ќе бараме меѓу постојните кандидати или на нов конкурс

Судијката Татјана Михајлова, неотповикливата оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, ја даде без конкретно образложение за причините, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски. - За причините секој може да нагаѓа и да шпекулира кои се, како јас, така и вие - изјави Караџовски. Претседателот на Судскиот совет рече дека се бара најсоодветното решение по оставката...

ЗНМ бара Караџовски да им се извини на новинарите, а Михајлова да дозволи снимање

Здружение на новинарите на Македонија денеска ги осудува навредите упатени кон новинарите од претседателот на Судски совет, Зоран Караџовски, кој во изјавата од 22 февруари ги оцени извештаите на медиумите за распределувањата на судиите од кривичниот во прекршочен суд како театрални вулгарности, а новинарите ги етикетираше како „самонаречени новинари“. ЗНМ бара од претстедателот на Судскиот совет јавно да се...

Караџовски бил фрапиран од новинарите што известувале за новиот распоред на судии

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, бил „зачуден и фрапиран“ од известувањето на новинарите за новиот годишен распоред на судии во Основниот суд Скопје 1, со кој извесен број судии што досега работеле на кривични предмети, се префрлени во прекршочното или во други оддели. - Јас сум зачуден, да не речам фрапиран, од навредливото однесување и вокабулар од тие што се...

Караџовски: СЈО е инфантилно, а новинарите што го следат се пристрасни и сензационалисти

Специјалното јавно обвинителство е инфантилно, а новинарите што ги пренесуваат неговите ставови се пристрасни и сензационалисти. Ова е ставот на претседателот на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Караџовски, во врска со вчерашното соопштение на СЈО дека Кривичниот суд во Скопје продолжува со опструкции на нивната работа и одбива да издаде наредби за претрес што се однесуваат на сегашни и...

Новите претседатели на Врховниот и на Кривичниот суд ќе се знаат по Нова година

Новите претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1 ќе бидат избрани по Нова година, потврди денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, бидејќи сè уште е во тек вонредното оценување на кандидатите за оваа функција во двата суда. Советот, како што рече Караџовски, мора да го почитува и рокот од осум дена за жалба, бидејќи вонредното оценување се...

Караџовски: Не е наша работа како протекла фотографија од судењето за „Тврдина 2“

Судскиот совет не добил никакво извествување во врска со протекувањето на фотографија од подготвителното рочиште за судењето по обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Тврдина 2“, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, додавајќи дека тоа не во надлежност на Советот. „Изнесувањето слики и јас синоќа го видов во медиумите. До нас не е стигната никаква информација и...

Караџовски по средбите со Панчевски и со судиите: Проблемите во судот не се големи

Деветмина од вкупно 13 судии што му поднесоа претставка на претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, денеска одговорија на поканата и се појавија во Судскиот совет, каде имаа средба со членовите и со претседателот на Советот, Зоран Караџовски. Како што соопшти Караџовски по состанокот, средбата поминала во конструктивен дијалог, на кој било разговарано за известувањето што судии го...

Караџовски: Преголемата транспаретност за состојбите го урива угледот на судството

Преголемата транспаретност и изнесувањето информации за состојбите во судовите во медиумите го нарушуваат угледот на судството, изјави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, по денешната седница на која, меѓу другото, членовите на советот дискутираа и за последните случувања и скандали во Основниот суд Скопје 1. Караџовски не ги соопшти заклучоците што Судскиот совет ги донел за состојбите во Кривичниот суд и...

Вонредно ќе се оценуваат кандидатите за претседател на Кривичниот и на Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница одлучи да изврши вонредно оценување на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1, Врховниот суд и на основните судови во Тетово и во Штип. На седницата, која беше затворена за јавноста, членовите на Судскиот совет околу три часа дискутираа за потребата од вонредно оценување на кандидатите за претседатели на судовите и за состојбите во...

Русија држи околу 20.000 воени заробеници од Украина, над пет загинати во вчерашните ракетирања

Петмина цивили загинаа вчера во руските напади врз населени места во Донецкиот регион, изјави Павло Кириленко, гувернер на овој украински регион, пренесува Укринформ. Тројца биле убиени во опколениот град...