fbpx
Таг: зоолошка

таг: зоолошка

Угина еден од морските лавови во скопската Зоолошка градина

Зоолошката градина во Скопје соопшти дека утринава угинал едниот од двата морски лавови што беа донесени од зоолошката од Загреб, а причината за угинувањето сè уште не е позната. „Ве известуваме дека денеска во утринските часови угина едниот од двата морски лавови, кои се дојдени од зоолошката градина од Загреб. Не знаеме дали ниската температура и временските услови се причината за...

Зоолошка: Дино умре од повреди во тепачка со друг мајмун

Зоолошка градина - Скопје попладнево се јави со демант на обвинувањата од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, дека младиот мајмун Дино, роден во март 2015 година, умрел од сепса и со тешки повреди предизвикани од вработен, кои не биле санирани. Од Зоолошката ги отфрлија обвинувањата, тврдејќи дека повредите на Дино му биле нанесени во тепачка со друг...

Тбилиси: Можно е уште некое животно да е надвор од зоолошката

Портпаролката на зоолошката градина во Тбилиси изјави дека е можно уште некое животно да е на слобода. - Мораме да го утврдиме точниот број на настраданите животни во поплавите, како и на преживеаните - рече Мзиа Шарашиѕе. Деветнаесет лица загинаа во поплавите што викендот го зафатија Тбилиси, меѓу кои и тројца вработени во зоолошката. Вчера тигар усмрти човек во Тбилиси, по што е застрелан. Повеќе од половина од...

Најмалку осум загинати во големи поплави во Тбилиси

Во поплави што ноќеска го погодиле главниот град на Грузија, Тбилиси, загинале најмалку осум луѓе, а имало пријави и за исчезнати во надојдените води, пренесува ХРТ. Од силниот дожд, надојдената река Вере, која тече низ градот, однела десетици згради и автомобили. Животните од градската зоолошка градина побегнале од своите кафези, оштетени од дождовите. Меѓу избеганите животни имало шест тигри, шест лавови и осум мечки. Побегнале вкупно 50...

(ФОТО) Новите живеалишта ја наполнија битолската зоолошка градина

Сите патишта ова саботно претпладне водеа кон Зоолошката градина во Битола. Сончевото време и пријатните температури ги примамија битолачни, но и граѓаните од околните градови, Прилеп, Ресен, Демир Хисар, да ги видат новите реконструирани живеалишта на станарите на зоолошката и да се забавуваат на големиот музички настан. Комичарот Марјан Ѓоргиевски, како водител на настанот, воодушеви со своите шеги, а неколкуилјадната...

Наместо ликвидација, битолската Зоолошка градина доби шанса за живот

Мечката, рисот, лавот, тигарот, лисицата, ракунот, мајмуните ќе добијат реконстрирани живеалишта во битолската Зоолошка градина. Нова фарма за домашни животни, нов влез и билетарница. Ова се дел од новите содржини што ќе бидат промовирани утре (сабота) на голема прослава во Битола. Години наназад на Зоолошката градина во Битола ѝ се закануваш клуч на вратите, поради многу проблеми со несоодветните живеалишта, немањето канализација...

Се отвора зоолошка градина во Штип

Штип денеска и официјално ќе добие зоолошка градина, која ќе биде прва во Источна Македонија. Триесет и две домашни и диви животни се сместени во живеалиштата на зоолошката градина, која е лоцирана во паркот во Суитлак. Штипски фирми обезбедија по едно животно, а нивна обврска ќе биде понатамошната грижа за нив. Јавното претпријатие „Исар“ е носител на овој проект, во чии...

СДСМ Штип: Од ЈП „Исар“ прво сечат, потоа мерат

Локалната власт и ЈП „Исар“ прво сечат, а потоа мерат, обвинија денеска на прес-конференција штипските социјалдемократи. Пример за ова, според нив, е зоолошката градина во Штип, каде прво се почнало со работа, а потоа се донела одлуката за градба. Реагираа и од ЈП „Исар“, од каде тврдат дека претпријатието е регистрирано за хортикултурно уредување на простор, но и за градење куќички и...

По Турција, и Виктор Орбан го проблематизира членството на Финска и Шведска во НАТО?

Мнозинството од владејачката партија Фидеш на Виктор Орбан во унгарскиот парламент го отфрли предлогот на опозициската Унгарска социјалистичка партија (МСЗП), со кој требаше да се одреди вторник 4 октомври...