fbpx
Таг: Зоолошка градина Скопје

таг: Зоолошка градина Скопје

Сè повеќе угинати животни, сè помалку одговори од скопската Зоолошка градина

За само половина година, во скопската зоолошка градинка угинаа две жирафи - Каспер и Флопи (која угина вчера), а само неколку часа по смртта на нејзиниот негувател Ристе Трајковски, кој беше познат во јавноста по неговата блиска врска со овие животни. Вработените во скопската ЗОО на социјалните мрежи изјавуваат дека вчерашниот ден бил еден од најтажните, но и ден кој...

Скопската зоолошка градина утре ќе прослави 97 роденден

Зоолошката градина во Скопје утре ќе одбележи 97 години од своето постоење. По тој повод, со почеток од 12 часот предвидени се низа настани и активности во ЗОО Скопје. Како што соопштија од таму, дел од програмата ќе бидат жонглери, акробати, едукативни работилници и подароци за најмалите посетители. Скопската зоолошка градина е една од најстарите зоолошки на Балканот. Формирана е во...

Од старост угина тигрицата Надја во скопската Зоолошка градина

Угина тигрицата Надја од скопската Зоолошка градина, соопштија од институцијата. В.д. директорот на зоолошката, Зоран Попов вели дека Надја била стара 21 година, што е многу повеќе од животниот век на тигар кој живее во зоолошка градина, кој изнесува од 16 до 18 години. „Очекувано ни беше угинувањето на Надја, која беше премногу стара. Не можеше ниту да се анестезира за...

Коњите во скопската Зоолошка градина се отруени со брзоделувачки отров

Трите сортни коњи кои угинаа на крајот од јули годинава во скопската Зоолошка година се отруени со брзоделувачки отров, информираа денеска од ЈУ Зоолошка градина на град Скопје. „Резултатите од обдукцијата се доставени во МВР и во Агенцијата за храна и ветеринарство за понатамошно постапување. ЗОО Скопје поднесе и официјална кривична пријава, а по сторителот активно се трага и се...

Oд „Анима Мунди“ се сомневаат дека коњите во скопската Зоолошка се отруени од вработени?

Згрозени, но не и изненадени од трагичната смрт на трите копитари во Зоолошка градинка Скопје и овој пат не би изостанале од осуда кон оваа институција која што низ годините единствено што докажа е некомпетентност да одржува во живот животни чие место не е зад решетки, реагираат од Здружението „Анима Мунди“ откако три коњи за само два дена угинаа...

Угина и третиот коњ од скопската зоолошка, донација од австриски национален парк

Угина и третиот коњ од скопската зоолошка градина, неполни 24 часа откако угинаа и останатите два, потврдија за Мета.мк вработени во Зоолошката градина. Станува збор за три коњи донација од австриски национален парк, со потекло од Монголија. Угинувањето на коњите вчера беше пријавено и во полиција од страна на вработените, под сомнеж дека станува збор за труење. „Направена е обдукција и се...

Угинаа два коња во скопската зоолошка, сомнежите се дека биле отруени

Вработен во Зоолошката градина во Скопје вчера во 15.40 часот во полиција пријавил дека угинале два коња, за кои се сомнева дека биле отруени. Од полицијата соопштуваат дека се работи на расчистување на случајот. Мета.мк контактираше со в.д. директорот на Зоолошката градина, Зоран Попов, кој рече дека подоцна ќе ни објасни за што станувало збор, но вечерва единствено што кажа...

Мета факт: Наместо подобри услови и аквариум, скопската Зоолошка доби салмонела и смени на директори

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, во својата програма а во однос на работата на Зоолошката градина, вети дека „нехуманите живеалишта ќе заминат во историјата“, но и дека ќе воведе нови содржини, како што е изградбата на аквариум. Сепак, и покрај ветувањата, скопската Зоолошка градина засега нема добиено нов аквариум, а воедно и го изгуби кандидатскиот статус за членство во...

Угина жирафата Каспер во скопската Зоолошка градина, во тек е обдукција

Зоолошката градина Скопје информира дека утрово угинала жирафата Каспер. Оттаму велат дека во тек е обдукција на животното, која ја врши Ветеринарниот институт. „Веднаш кога ќе ги добиеме резултатите, ќе информираме за причините за смртта на ова сакано животно, миленик на вработените и на бројните посетители“, наведено е во соопштението од Зоолошка градина. Каспер бил земен од Зоолошката градина во Штутгард,...

МКЦ, Зоолошката градина и „Водовод и канализација“ добиваат нови директори, Богоев реагира

Градоначалничката Данела Арсовска ги смени в.д. директорите на Младинскиот културен центар (МКЦ), ЈП „Водовод и канализација“ и Зоолошката градина. На директорката на ЈП „Комунална хигиена“ ѝ го продолжи мандатот, информираа од Град Скопје. За нов директор на ЈП „Водовод и канализација“ е назначен Драган Илиевски, а досегашниот директор Марјанчо Митовски, кој на позицијата беше назначен од редот на вработените, продолжува...

Драган Илиевски е нов в.д. директор на Зоолошката градина во Скопје

Драган Илиевски е новиот вршител на должност директор на Зоолошката градина во  Скопје назначен од скопската градоначалничка Данела Арсовска, информираат од Град Скопје. Илиевски има повеќе од 20 години работно искуство на раководни позиции во приватниот сектор. Дипломиран машински инженер е на Машинскиот факултет при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје, а има завршено магистерски студии по економија, се...

Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња

Посетителите на скопската Зоолошка градина од денеска ќе можат да даваат предлози за избор на имиња на трите женски лавчиња што се родија пред три месеци. Како што информираа од ЗОО Скопје, граѓаните предлозите ќе може да ги ставаат во пластичните кутии кои се поставени на влезот на Зоолошката градина. Предлози ќе можат да се пишуваат и во коментар на...

Се родија пет нови коати во Зоолошката градина во Скопје [фото]

„Имаме пет мали јужноамерикански коати кои се постојано со својата мајка и затоа се уште не го знаеме полот. По четвртиот месец ќе почнат и самостојно да јадат, а дотогаш ќе бидат во топлата прегратка на мама“, информираат денеска од Зоолошката градина во Скопје. Минатиот месец во Зоолошката градина се родија бебе-лама, пртсеноопашест лемур, бебе од видот двогрба камила и...

Жална вест од ЗОО Скопје, угина едно од двете бели волчиња

Едно од двете бели волчиња од загрозениот вид Арктички волк (Canis lupus arctos), чие раѓање Зоолошката градина Скопје го објави на 12 мај, угина. Оваа информација за Мета.мк ја потврди директорот на зоолошката градина Кристијан Стаменов. „Пред неколку дена едно од волчињата угина. Се очекуваат резултатите од обдукцијата. Другото волче е добро, прочистено е од паразити и деновиве треба да...

Бејби бумот во ЗОО Скопје продолжува, се родија три бебиња од загрозениот вид бели волци [Фото]

Во Зоолошката градина во Скопје се родија бебиња од загрозениот вид бели волци (canis lupus arctos), информираат тие. Стари се три недели, а белата боја на крзното, како на нивните  родители, ќе ја добијат со текот на времето. „Волчињата се заедно своите родители и тие се грижат за нив во нивното живеалиште. Мајката ги роди во дувло коешто сама го...

„Бејби бум“ во Скопје ЗОО, по лавчињата се родија лама, лемур, камила и берберска овца

Бебе-лама, пртсеноопашест лемур, бебе од видот двогрба камила и берберска овца се четирите новордоенчиња во Зоолошката градина во Скопје кои доаѓаат еден месец по веста за раѓањето на лавчињата. Од Скопје ЗОО информираат дека за прв пат имаат двогрба камила од видот Бактријан што се роди минатата недела и неговото име е Буби, додека во зоолошката секоја година се раѓаат...

Чистењето на линданот од ОХИС главна тема во новата епизода на „Шорткат“

Почетокот на чистењето на линданот од малата депонија во ОХИС, но и здравствените проблеми коишто може да ги предизвика линданот, се главната тема која што ја третираме во новата епизода на емисијата „Шорткат“. https://www.youtube.com/watch?v=NhvcfsRHlEY Во 29-тото издание на „Шорткат“, ќе можете да се запознаете и со проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ којшто се реализира во скопските средни училишта, но...

По повеќе од 20 години во ЗОО – Скопје се родија три лавчиња [Фото]

По повеќе од 20 години во скопската Зоолошката градина се родија три лавчиња, соопшти прес-службата на Град Скопје. „Лавчињата се стари само неколку дена, а посетителите ќе имаат можност да ги видат кога ќе бидат доволно возрасни да можат самостојно да се движат низ надворешното живеалиште“, истакна директорот на Зоолошката градина – Скопје, Кристијан Стаменов. Градот Скопје ги известува сите љубители на животни...

[Фото] Жирафите и лемурите вчера го прославија Валентајн во скопската Зоолошка

Денот на вљубените вчера го прославија и дел од животните во скопската Зоолошка градина. Вработените од ЗОО Скопје се дружеа со жирафите и лемурите, а нашиот фото-репортер ја овековечи нивната дружба. Редакцијата на Мета.мк искрено се надева дека вљубените синоќа си поминаа романтично на Валентајн, додека за оние што вчера го славеа Свети Трифун се надеваме дека утрово ќе им...

Уште едно бебенце од реткиот вид белорак гибон се роди во Зоо Скопје

Зоолошката градина во Скопје објави уште една среќна вест. Во нивното животинско царство се родило уште едно бебенце, станува збор за редок вид белорак гибон. „Во Зоо Скопје, на мама Бетка и тато Џорџ им се роди уште едно бебенце од видот белорак гибон. Полот сè уште не го знаеме бидејќи не сакаме да ја вознемируваме мама, а бебето има...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...