fbpx
Таг: Зоо Скопје

таг: Зоо Скопје

Во Зоолошката градина за два дена убиени се повеќе од 10 коњи и мазги за храна за лавовите

Нејасно е од каде потекнуваат овие животни кои вчера и денеска се убиваат во Зоолошката градина во Скопје. Директорот на ЗОО, Кристијан Стаменов, тврди дека им биле доделени од страна на Агенцијата за одземен имот, додека директорот на Агенцијата, Фатон Асани, тврди дека во последниве пет години, откако е тој директор, не се случило да се даде жива стока...

Хана, Ана и Луна се избраните имиња за трите бели лавчиња во ЗОО Скопје

Луна, Ана и Хана се имињата кои граѓаните ги избраа за трите бели лавчиња од скопската зоолошка градина. „Изминатите денови добивме над 3000 предлози за имиња на трите женски лавчиња во кутиите оставени пред влезот на зоолошката градина, но и на Фејсбук страниците на Скопје ЗОО и Град Скопје. Ви благодариме што бевте креативни и што придонесовте заеднички да ги...

Жална вест од ЗОО Скопје, угина едно од двете бели волчиња

Едно од двете бели волчиња од загрозениот вид Арктички волк (Canis lupus arctos), чие раѓање Зоолошката градина Скопје го објави на 12 мај, угина. Оваа информација за Мета.мк ја потврди директорот на зоолошката градина Кристијан Стаменов. „Пред неколку дена едно од волчињата угина. Се очекуваат резултатите од обдукцијата. Другото волче е добро, прочистено е од паразити и деновиве треба да...

Бел коњ кој бил врзан на балкон во Дебар Маало спасен и однесен во зоолошка (Фото)

Акција за спасување на бел коњ кој бил оставен на балкон во напуштена куќа била спроведена синоќа во скопската населба Дебар Маало. Како што соопштија од ЗОО Скопје, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од коњот како стои на балкон во центарот на главниот град, екипи од Зоолошката градина, Агенцијата за храна и ветерина и полицијата почнале акција за...

„Шорткат“: Автохтони и исклучително ретки растенија во Ботаничката градина на ПМФ

Околу 150 исклучително ретки растенија што ги има во нашата земја се наоѓаат и во Ботаничката градина на Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје. Екипата на „Шорткат“ ја посети градината и во 31-вото издание прикажува интересни податоци и факти за автохтониот растителен свет што го затекнавме таму. Во најновата епизода на вестите за млади ја пренесуваме и веста дека со стартот...

Евровизиската претставничка Андреа дел од кампањата „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“

Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска, е првата од нашите познати личности што се љубители на животните, која се приклучи на заедничката кампања „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“ на ЗОО Скопје и ЈП Лајка. Со цел за подигање на свеста против напуштање на милениците и одговорно сопствеништво Андреа сними видео преку кое заедно со својот долгогодишен миленик Лео...

Кампања на ЗОО-Скопје и ЈП Лајка: Не ги напуштајте милениците, тие се дел од семејството

Земајки предвид дека кучињата и мачките имаат висока репродуктивна способност и се размножуваат со геометриска прогресија, што значи дека од еден пар кучиња или мачки за 8-9 години може да се добијат илјадници потомци од кои голем дел завршуваат на улица ЗОО-Скопје и ЈП Лајка започна кампања со цел подигање на свеста против напуштање на милениците и одговорно сопствеништво. „Во...

Уште едно бебенце од реткиот вид белорак гибон се роди во Зоо Скопје

Зоолошката градина во Скопје објави уште една среќна вест. Во нивното животинско царство се родило уште едно бебенце, станува збор за редок вид белорак гибон. „Во Зоо Скопје, на мама Бетка и тато Џорџ им се роди уште едно бебенце од видот белорак гибон. Полот сè уште не го знаеме бидејќи не сакаме да ја вознемируваме мама, а бебето има...

Нуредини: Гас има доволно, Скопје-Север не треба да работи на мазут

Топланата Скопје- Север треба да користи гас, бидејќи во државата има доволни количини, рече денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој посочи дека овој енергетски објект, за разлика...