fbpx
Таг: знамиња

таг: знамиња

Обединетите Нации не ги замениле знамињата на сите 193 држави со знамиња на ЛГБТИ

Фотографијата прикажана во постот е од Рокфелер центарот во Њујорк, а не од седиштето на Обединетите нации, пишува Вистиномер.мк.  Оваа фотографија  е стара, од 2019 година и може да се пронајде овде.   Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: На оние кои си дозволуваат да размислуваат, им е јасно дека ова е...

Фотографија со НАТО знаме лажно претставена како да е од собата на Одри Хејл

Споделената фотографија за која се тврди дека е од спалната соба на Одри Хејл, каде се закачени ЛГБТИ знамиња и НАТО знаме  е стара. Фотографијата е објавена на Твитер во 2021 година и не е од собата на 28 – годишната поранешна студентка, за која полицијата соопшти дека на 27 март убила три деца и тројца возрасни во христијанско...

Емпаер стејт билдинг ќе биде осветлена со боите на македонското знаме по повод ЗОИ 2018

Во чест на денешното отворање на Зимските олимписки игри (ЗОИ) 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја, боите на македонското знаме, заедно со боите на знамињата на другите земји учеснички на ЗОИ 2018, ќе бидат осветлени на позната зграда Емпаер стејт билдинг (Empire State Building) во Њујорк, соопшти Министерството за надворешни работи. Осветлувањето и ротирањето на боите на знамињата на земјите учеснички...

Советот за безбедност на ОН има шест нови земји-членки

Советот за безбедност на Обединетите Нации има шест нови членки Екваторска Гвинеја, Брегот на Слоновата Коска, Холандија, Кувајт, Перу и Полска. Знамињата на овие земји, денеска беа поставени пред седиштето на ОН во Њујорк. Египет, Јапонија, Сенегал, Украина и Уругвај го завршија својот мандат минатата година. Советот за безбедност на ОН има 15 членки помеѓу кои и постојаните Кина, Франција, Русија,...

ЛП: Џафери да сфати дека еден од врвните државни раководители, а не само Албанец

Либералната партија (ЛП) денеска му честиташе на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, истовремено порачувајќи му оти треба да сфати дека е еден од највисоките државни раководители, а не само Албанец, и соодветно на тоа, во неговиот кабинет треба да стои само знамето на Република Македонија. „Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери и му обрнуваме внимание...

ВМРО-ДПМНЕ: Летањето дронови со мапа на „голема Албанија“ е дел од платформата

Летањето дронови со знамиња од мапата на голема Албанија е дел од тиранската платформа, чии творци се надеваат дека на тој начин ќе му порачаат на македонскиот народ што го очекува, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму повторно го обвинија лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека е „еден од реализаторите на тиранската платформа“, кој нема „храброст да ги...

Владата ќе плати 50.000 евра за знамиња

Службата за општи и заеднички работи на Владата (СОЗР) склучила договор со фирмата „Унипрес Милевка и Благоја“ за набавка на знамиња за јарболи. За знамињата, Службата  треба да плати 2.959.985 денари или 48.129 евра. Договорот е во траење од една година.

Знамињата во Струга не се на половина копје

Знамињата на јарболот на зградата на Општина Струга ниту вчера, ниту денеска не се спуштени на половина копје во знак на жалост и сочувство за загинатите припадници на МВР. Владата на Република Македонија вчерашниот и денешниот ден ги прогласи за денови на жалост поради загинувањето на осумте припадници на безбедносните сили во пресметката со терористичката група во Куманово. Ова не е...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...