fbpx
Таг: знаме

таг: знаме

Државниот грб ќе се смени, за знамето не се разговарало

По најавите на Владата за промена на државниот грб, во јавноста се појавија шпекулации дека тоа е вовед и во промена на знамето. Од Владата ова го негираат и велат дека досега за тоа не се разговарало, но не откриваат дали постојат вакви планови за понатаму. - Досега не сме разговарале за тоа - ни изјави портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев....

СДСМ: Меѓуетничката толеранција, солидарноста и меѓусебното почитување се придонес за перспективна Македонија

По повод 28 ноември, Денот на албанското знаме, СДСМ укажува дека одбележувањето на ваквите настани треба да бидат во насока на градење мостови на толеранција и на доверба помеѓу етничките заедници во Република Македонија. Меѓуетничката толеранција, солидарноста и меѓусебното почитување се придонес за перспективна Република Македонија, држава на сите нејзини граѓани, се вели во соопштението од СДСМ.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...