fbpx
Таг: знаковен јазик

таг: знаковен јазик

ТРИ: Првата професионална детска претстава на знаковен јазик ја покажува и еко-катастрофата

Веселите Лила, Розе, Синка и Sвонко Бонбонко од ATO утре ќе ја дочекаат публиката на првата професионална претстава на знаковен јазик со детската претстава ТРИ. Премиерата во битолскиот Центар за култура ќе биде утре 29 октомври во 18.00 часот. Претставата ТРИ е наменета е за широката детска публика и истовремено за децата кои се глувонеми и наглуви. Актерите Никола Пројчевски,...

Здружението „Млад знак“ креираше видеа за деца со оштетен слух

Младинското здружение на глуви и наглуви „Млад знак“ креираше над 200 видеа со знаци наменети за децата со оштетен слух. Нивна цел е преку кратки видеа да ги поттикнат родителите на децата со оштетување на слухот да го научат знаковниот јазик. „Овие видеа се изработени со многу љубов за време на карантин“ - велат од „Млад Знак“. Сите оние кои сакаат...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...