fbpx
Таг: змија

таг: змија

Видеото од тоа како Холанѓанецот го каснала змија во Охрид е сатирично

Вистиномер го побара видеото на Гугл и откривме дека тоа кружи на Интернет од 2020 година.  На Јутјуб исто така било објавено на 5 мај 2020 година. Не е познато каде е направено видеото, но тоа е доста вирално и споделувано последниве години. „Eксклузивното“ видео од тоа како Холанѓанецот го каснала змијата нема врска со Охрид, ниту пак, со посочениот инцидент, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме...

Колку е опасен жолтиот смок, жител на паркот Гази Баба и вонреден станар во студентскиот „Стив Наумов“?

Жолт смок (Dolichophis caspius) е видот на змија што во понеделникот влезе во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје и бргу ги вознемири станарите и дел од вработените. Станува збор за змија која не претставува закана за човекот, затоа што се плаши од луѓе и секогаш ќе се обиде да побегне, а не да нападне. Заблудата дека...

(ФОТО) Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Змија попладнево влегла во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“ во населбата Автокоманда во Скопје. На фотографиите што до редакцијата на Мета.мк ги испратија студенти сместени во домот, се гледа змијата како е притисната на влезната врата од објектот. Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека...

Змијата во логото на СЗО нема поврзаност со христијанството

На оваа објава ѝ недостасува соодветен контекст, па како таква врши манипулација на корисниците на социјалните мрежи и ги наведува да донесат погрешен заклучок. Змијата, иако во дел од христијанските верувања е симбол за нешто лошо, сепак во логото на СЗО е поради поинаква причина. Амблемот на СЗО бил избран од страна на Првото Светско здравствено собрание во 1948...

Вистиномер: Ензим од отровна змија-ѕвечарка не е пронајден во вакцините против ковид-19

Во вакцината против ковид нема ензим од змија отровница, односно ѕвечарка. Студијата што се споделува во постот не е спроведена на вакцинирани пациенти, туку на пациенти со ковид, кои биле хоспитализирани неколку месеци пред да почне процесот на имунизација. Пронајдените наоди во самата студија воопшто не се однесуваат на вакцината, така што постот што го оценуваме како невистинит, пишува...

Бухова: Не можеме да ја затвориме амбулантата во Ѓорче Петров, таму се лечат 30.000 пациенти

Државните здравствени и санитарни инспектори вчера извршиле вонреден инспекциски надзор во бараката во која е сместена амбулантата во Ѓорче Петров, а во која беше објавено дека имало змија која ги испаничила пациентите. Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ), Ирина Бухова, информира дека го задолжила директорот на Здравствениот дом - Скопје во најкус рок да каже што планира...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...