fbpx
Таг: злосторства

таг: злосторства

ResPublica: Хоророт на пропагандата или кога мртвите стануваат

Текст на „ResPublica“. Според договор, „Мета.мк“ го пренесува текстот во целост: Дезинформациите за руската воена инвазија на Украина доведоа до такви поделби на населението во Македонија, особено на оние што се информираат главно од социјалните мрежи, што сега се води онлајн дебата околу тоа дали навистина таму има војна и страдаат цивили или станува збор за холивудска продукција со цел да се...

Хелсиншки комитет лани регистрирал 104 злосторства од омраза

Хелсиншки комитет информира дека негативната „традиција“ бројот на пријавените злосторства од омраза вообичаено да надминува три цифри од кои злосторствата на етничка и политичка основа се особено бројни, продолжи и во текот на пандемиската 2020 година. Комитетот регистрирал вкупно 104 вакви инциденти. „Инцидентите беа регистрирани веднаш по нивното пријавување од страна на медиумите или Министерството за внатрешни работи. Истовремено, 37...

САД и ЕУ ја критикуваат Приштина за укинувањето на специјалното обвинителство

САД и Европската Унија соопштија дека се спротивставуваат на каква било акција од страна на косовското раководство да изврши притисок за ставање крај на судот за воени злосторства поврзани со борбата за независност од 1998 до 1999 година, нарекувајќи го ова „ужасна идеја" што ќе доведе до изолација на земјата. Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави изјави дека таквиот потег...

ОН бара да се истражат злосторствата против човештвото во Бурунди

Истражителите на ОН ја обвинија владата на Бурунди за злосторства против човештвото, вклучувајќи и ликвидации и мачења. Обединетите нации истовремено го повикаа Меѓународниот кривичен суд што побргу да поведе истрага. Комисијата на ОН за истрага во Бурунди соопшти дека има оправдани причини да верува дека се извршени злосторства против човештвото и дека ќе останат посветени на случајот во Бурунди. За таквите злосторства,...

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај уапсен во Франција

Претседателот на Алијансата за иднина на Косово и поранешен премиер, Рамуш Харадинај, бил уапсен денеска во Франција по потерница од Србија, јавуваат светските медиуми. Официјална потврда за апсењето на Харадинај сè уште нема од министерството за правда на Косово, но информацијата за косовските медиуми ја потврдило неговото семејство. Косовските медиуми јавија дека Харадинај е уапсен врз основа на меѓународна потерница издадена...

Холандскиот парламент потврди: Судот за злосторствата на Косово ќе биде во Хаг

Долниот дом на холандскиот парламент го усвои предлогот на министерството за надворешни работи на Холандија, седиштето на Специјалниот суд за злосторствата извршени од поранешните членови на ОВК да биде во Хаг, пишува „Косово сот“. Функционер на холандското МНР рече дека не е сигурно колку долго Специјалниот суд ќе работи затоа што тоа зависи од бројот на обвиненија, но оти неговиот...

Бан Ки-мун бара истрага за воените злосторства во Сирија

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, побара од Советот за безбедност за упати и официјален повик до Меѓународниот кривичен суд за да почне истрага за воените злосторства во Сирија. Ова не е првпат Бан да упати вакво барање. Во 2014 година тоа барање го блокираа Русија и Кина, кои имаат право на вето. Бан, меѓутоа, рече дека Советот за безбедност треба...

ИФЕКС го одбележува 2 ноември со кампања „Не за неказнивоста!“

На 2 ноември, Глобална мрежа за одбрана и за промовирање на слободата на изразувањето (ИФЕКС) ќе го одбележи Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста за злосторства против новинари, воведен со Резолуцијата на ООН од 2013 година. Во моментов, девет од секои 10 случаи на убиства на новинари во светот се со статус нерешени и поминуваат неказнето. Оваа година, ИФЕКС ја спроведува...

САНУ предложила да се создаде комисија за изучување на воените конфликти на територија на ЈНА

Извршниот совет на Српската академија на науки и на уметности (САНУ) соопшти дека академијата предложила да се создаде специјална комисија што ќе се занимава со изучување на воените конфликти на територијата на поранешна Југославија. Од САНУ оцениле дека на Србија ѝ е најпотребно да ја утврди и да се соочи со вистината. Комисијата ќе се занимава со изучување на причините и на состојбите кои...

Припадници на Боко Харам убиле 48 луѓе

Членови на исламистичката група Боко Харам убиле 48 трговци со риба во североисточниот дел на Нигерија, на брегот на езерото Чад, соопштија денеска локалните власти. Според локални официјални лица, десетина борци на Боко Харам, во четвртокот го блокирале патот во близина рибарската населба Дорон Бага, на брегот на езерото Чад, и убиле 48 лица. Упориштето на екстремната исламистичка група Боко Харам...

Спасовски: Криминалитетот намален за 8,31 отсто

Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 oтсто, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот профил на Фејсбук. „Во периодот јануари – јуни 2022 година, на територијата на Македонија...