fbpx
Таг: злосторничко здружување

таг: злосторничко здружување

Случај „Синџир“: 26 физички лица и 28 фирми се сомничат дека го оштетиле буџетот за 8 милиони евра

Врз основа на спроведената акција од економски криминал под кодно име „Синџир“ за кривични дела против јавните финансии, платниот промет и стопанството што го спроведе Финансиската полиција, осомничени се 26 физички лица и 28 фирми. Денеска, по повеќемесечна истрага, имаше голем претреси на повеќе локации во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид, а сомнежите се дека буџетот е оштетен за...

Вицепремиерката Грковска со резерва за усвоените измени на Кривичниот законик

Вицепремиерката за добро владеење Славица Грковска на маргините на јавната расправа за Нацрт-стратегијата за транспарентност на Владата на РСМ (2023-2026 година) денеска изјави дека уште на владината седница на која се одлучувало за предложените измени на Кривичниот законик, таа изразила резерва, затоа што, како била свесна дека ќе има реакции во јавноста за начинот на којшто тие законски членови...

Кацарска: Над 2 години чекаме избор на уставни судии, фрапирана сум од измените на Кривичниот законик

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска е изненадена и фрапирана од носењето на измените од Кривичниот законик, особено што истите се донесоа без никаква опструкција дури ни од опозицијата, а во услови кога повеќе од две години не може да се комплетира Уставниот суд и да се изберат уставни судии. „Би сакала да кажам дека сум навистина изненадена со носењето...

Ковачевски: Измените на Кривичниот законик се за побрзо казнување за кривичните дела и конфискација на имот

Измените на Кривичниот законик коишто беа изгласани во Собранието, а предложени од Владата се усогласување со ЕУ Директивата 42/2014, во која што се предвидува проширена конфискација во дела коишто се казниви согласно со Кривичниот законик, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски на новинарско прашање. Тој додаде дека има измени во еден општ член, 353(н.з. „Злоупотреба на службена положба и овластување“) кој...

Ќор-фишек за измените во Кривичен законик: „Службен весник“ ги објави, реакциите божем не стивнуваат

Ќор-фишек, термин во Дигиталниот речник на македонски јазик кој е опишан како „куршум за вежбање чие зрно не содржи смртоносно полнење“. Вака накратко може да се опишат реакциите по усвоените измени во Кривичниот законик, со кои значително се намалија затворските казни за кривичните дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, „злосторничко здружување“ и „несовесно работење во службата“. Измените на Кривичниот...

Поднесен обвинителен акт против три лица во предметот „Империја“

По севкупно спроведена истражна постапка против 19 лица во предметот познат во јавноста под името „Империја“, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против преостанатите три лица, информираат во Обвинителството. Според обвинителниот акт, прво и второобвинетиот сториле кривични дела „Злоупотреба на службена пложба и овластување и...

ЗНМ бара укинување на притворот на Зоран Божиновски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) очекува судот итно да го укине притворот на новинарот Зоран Бижиновски и да му дозволи да се брани од слобода во постапката што се води против него за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена. Од ЗНМ денеска соопштија дека негови и претставници на Хелсиншкиот комитет, на 5 мај оваа година, го посетиле Божиновски во...

Поради нова адвокатка, судењето на Зоран Божиновски одложено за 10 ноември

Денеска во Кривичниот суд во Скопје почна судскиот процес против новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, но по читањето на обвинителниот акт, рочиштето беше прекинато и одложено, на барање на новата адвокатка на обвинетиот. Таа, како што пренесува „СДК“, побарала дополнително време за да може да направи увид во предметот и да ја подготви одбраната. Следното рочиште е закажано...

Советот на јавни обвинители ќе каже дали СЈО е надлежно за случајот на Зоран Божиновски

Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција чека насоки од Советот на јавни обвинители за предметот во кој обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена е Зоран Божиновски, а е дел од случајот „Шпион“, информираат од службата за односи со јавноста на јавното обвинителство. „Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја почитува претходно донесената одлука на...

Во акцијата „Којот“ осомничени и полицајци од СВР Велес

Во акцијата „Којот“, што утрово ја спроведоа Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал на МВР, била разбиена криминална група, од која дел биле полицајци вработени во СВР Велес. Членови на групата се товарат за злосторничко здружување, разбојништва, трговија со дрога и за криумчарење мигранти. Според МВР, во акцијата се осомничени вкупно...

Опозицијата реагира на оставката на Ставрески: Се распаѓа бетонот на „фамилијата“ на власт

Опозициските СДСМ и НСДП денеска реагираа на оставката на министерот за финансии, Зоран Ставрески. Од СДСМ велат оставката на Зоран Ставрески покажува дека се распаѓа бетонот на „фамилијата“ на власт. - Еден од клучните играчи на режимот го напушти бродот што тоне. Зоран Ставрески долго време знаеше дека се уништува економијата и осиромашуваа граѓаните, додека „фамилијата“ се богатеше. Сè има...

СДСМ: Основното јавно обвинителство потврди дека работи по нарачка

Основното јавно обвинителство Скопје денеска призна дека во претходна постапка утврдило дека не постои сомневање за кривично дело, за истиот измислен случај наменет за дискредитација на заменичката на претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска, реагираат од СДСМ. „Официјален документ од Основното јавно обвинителство Скопје, потврдува дека овој креиран случај на ВМРО-ДПМНЕ издиша како дупнат балон уште во 2014 година! Не постои основано...

Дигитализацијата, единствена надеж за подобрување на институционалната транспарентност во извршната власт на РСМ

Транспарентноста на институциите во Северна Македонија не е на посакуваното ниво според последните мерења на Индексот на отвореност на мрежата ACTION SEE, иако Владата на нашата земја во споредба...