fbpx
Таг: Жозеп Борел

таг: Жозеп Борел

САД го поздрави договорот од Охрид, заедно со ЕУ ќе ја надгледуваат имплементацијата

Иако српскиот претседател Александар Вучиќ не го потпиша документот, високиот претставник на САД за Западен Балкан и заменик помошник државен секретар Габриел Ескобар го оцени како успешен дијалогот Белград – Приштина, а особено во однос на придонесот на Македонија за постигнување на регионалната стабилност. Ескобар ова го изјави по маратонската 12-часовна средба меѓу Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти која...

Претседателот Пендаровски го поздрави договорот меѓу Србија и Косово

Претседателот на С. Македонија, Стево Пендаровски синоќа изрази задоволство од договорот постигнат како дел од разговорите помеѓу Србија и Косово, што се одржуваат викендов во Охрид. Во присуство на високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедност Жозеп Борел, вчера во Охрид се сретнаа српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, а по повеќечасовниот состанок...

Ковачевски во Охрид: Дијалогот значи и отстапки, тешките одлуки се за подобра иднина

Премиерот Ковачевски, по завршувањето на средбата со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, како и по билатералните средби со премиерот Курти и претседателот Вучиќ, во изјава за медиумите, посочи дека е огромна чест и задоволство тоа што Република Северна Македонија е домаќин на состанокот на високо ниво од...

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак: Северна Македонија е фактор на стабилност, местото на земјите од Западен Балкан е во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид, ги пречека Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград - Приштина и за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски е домаќин на состанокот на високо ниво од дијалогот помеѓу Белград и Приштина на кој ќе учествуваат претседателот на...

Русија трупа нови сили во Донбас, ЕУ договара поголема воена помош за Украина

Русија довела нови воени сили во правецот на Донецк и го зголемила бројот на баталјони од 160 на 190. Регионалните украински власти од Донецкиот регион се повикуваат на разузнавачки извори, според кои бројот на баталјони се зголемени за само неколку недели, пишува Укринформ. „Дури и доколку нивните единици не се на потребното ниво на подготовка, ова се многу луѓе. Мислиме...

Европската политичка заедница во зародиш, во Прага денеска се одржува првиот состанок

Идејата за создавање на Европска политичка заедница, која што беше за првпат соопштена во мај годинава од страна на францускиот претседател Емануел Макрон, добива своја практична реализација со одржувањето на првиот состанок денеска во Прага. Лидерите на 44 земји од европскиот континент, со исклучок на Русија и Белорусија, ќе се соберат на состанок за да разговараат за прашања од заеднички...

Борел и Блинкен го поздравија францускиот предлог: Духот на конструктивен компромис треба да инспирира

Жозеп Борел, потпретседателот на Европската комисија (ЕК) и висок претставник на ЕК за надворешни работи и безбедносна политика и Ентони Блинкен, државниот секретар на САД во заедничка изјава го поддржаа францускиот предлог. „Го поздравуваме компромисниот предлог којшто ги зема предвид интересите и загриженоста и на Северна Македонија и Бугарија, засновајќи се на взаемна почит, доверба и разбирање. Суверената одлука на...

Фон дер Лејен и Борел денеска во Кијив ќе се сретнат со украинскиот претседател

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лејен и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика денеска патуваат во главниот град на Украина, Кијив, за да се сретнат со украинскиот претседател Зеленски.   На шляху до Києва! Going to Kyiv. #StandWithUkraine @vonderleyen @eduardheger pic.twitter.com/Lw8UaQUZgB — Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 8, 2022 Патувањето се случува ден откако земјите-членки на ЕУ, односно Комитетот на постојани...

Нова криза – ветви пораки за Западниот Балкан

Во последната турнеја на Западниот Балкан, потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Унијата Жозеф Борел избра да ги посети Албанија, Македонија и Босна и Херцеговина. Изборот му паднал на во моментов најпослушните и на во моментов најризичниот. Се чини дека Србија и Косово ќе беа преголем залак за оваа посета, а Црна...

Досега уништени 211 училишни објекти во Украина, ЕУ очекува 5 милиони бегалци

Министерството за образование и наука на Украина соопшти дека од почетокот на руската инвазија на Украина низ целата земја биле уништени или оштетени 211 училишни објекти, јавува Укринформ. Украинските официјални власти соопштуваат дека нивната војска погодила руски воен брод што пловел во Црното море, како и за уништени над 30 руски хеликоптери во окупирана воздухопловна база во близина на...

Украинската делегација пристигна на разговори со Русија, ЕУ и Г7 ќе ги блокираат трансакциите на руската Централна банка

Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски потврди дека украинската делегација пристигнала на украинско-белоруската граница на разговори со Русиjа за евентуален прекин на огнот. Според руската државна агенција РИА Новости, преговорите меѓу Русија и Украина за границата почнале во 10 часот по средноевропско време, а членовите на украинската делегација пристигнале со хеликоптер. Руските сили ноќеска зазедоа два мали града во југоисточна...

САД: Преговорите на Албанија и Северна Македонија за членство во ЕУ треба да започнат без одлагање

По неодамнешната средба меѓу секретарот Блинкен и високиот претставник Борел, Соединетите држави и ЕУ се согласија дополнително да го зајакнат нивниот заеднички ангажман на Западен Балкан за поддршка на напредокот на регионот на европскиот пат. „Ја подвлекуваме нашата целосна поддршка за процесот на проширување на ЕУ. Пристапувањето кон ЕУ, наведен приоритет за целиот Западен Балкан, помага во консолидација на демократските...

Секој од лидерите на Западен Балкан со свој став по заедничката вечера со шефот на европската дипломатија

По вчерашната заедничка вечера со шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел, секој од шесте лидери на земјите од Западен Балкан излезе со сопствен став. Премиерот Зоран Заев пред средбата со потпретседателот на Европската комисија Борел изјави дека Северна Македонија го очекува она што ѝ е ветено, а тоа е прифаќање на преговарачката рамка и одржување на првата меѓувладина...

Лидерите на шесте земји од Западен Балкан вечерва на средба со шефот на дипломатијата на ЕУ

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел вечерва во Брисел организира заедничка работна вечера со лидерите на шесте земји од Западен Балкан. Од Владата на РСМ потврдија дека премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе оствари посета на Брисел, а вечерва ќе присуства на закажаниот настан од страна на шефот...

Брисел не поддржува раздвојување на Северна Македонија и Албанија во преговорите за ЕУ, порача Борел

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и од министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска оствари средба и со потпретседателот на Европската Комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел по што двајцата соговорници дадоа изјави. „Дозволете ми да нагласам многу јасно дека нема поддршка за раздвојување...

Пендаровски на средби со Борел и Сасоли: ЕУ дополнително да ја динамизира својата улога во Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на Брисел, денеска оствари средби со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел и со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. На средбата со Борел, претседателот Пендаровски истакнал дека во изминатиов период Северна Македонија покажа...

Претседателот Пендаровски денеска на средби со челниците на ЕУ во Брисел

Претседателот Стево Пендаровски денеска е во посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со челниците на Европската унија, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ.  „Предвидено е претседателот Пендаровски да оствари средби со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика...

Девет земји-членки на ЕУ со писмо го повикаа Борел да го врати Западниот Балкан на дневен ред

„Веруваме дека е крајно време за стратешки поглед на Западен Балкан“, порачаа министрите за надворешни работи на Австрија, Хрватска, Чешка, Германија, Грција, Ирска, Романија, Словачка и Словенија, во писмото упатено до шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел. Тие побараа состанок во април на министрите за надворешни работи на ЕУ, на коj ќе се одржи стратешка дискусија за Западниот Балкан...

Борел: Ќе започнеме пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел порача дека дека Европската Унија не се преправа оти го сака Западен Балкан во свои рамки, но и дека државите од тој регион „мораат да ја завршат својата домашна задача“ и да извршат реформи, пренесува „Дојче Веле“. „Морам да ја отфрлам идејата дека ние (ЕУ) се преправаме дека го сакаме Западен Балкан во свои...

Борел: Во Русија отидов со добра волја, но земјата се оддалечува од Европа и демократијата

Во блог-пост на неговиот официјален блог, Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и заменик-претседател на Европската Комисија, Жозеп Борел, пишува дека Русија со својата политика и однесување воопшто не покажале интерес за почитување на демократските вредности. Образлагајќи ги случувањата и мотивите за неговата посета на Москва, Борел смета дека Кремљ воопшто не се залага за обврските за почитување...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...