fbpx
Таг: животна средина

таг: животна средина

Еко-активистите имаат големо влијание врз институциите за заштита на околината

Активностите и дебатите за еколошките теми имаат големо влијание врз надлежните институциите во преземањето соодветни чекори за заштита на животната средина, беше истакнато на денешната панел-дискусија „Жените во заштита на животната средина“, организирана во чест на Денот на Европа. Универзитетската професорка Беса Арифи смета дека досегашните акции на невладините организации дале плод и дел од институциите презеле превентивни мерки во областа на екологијата. -...

Општина Центар од денеска почнува со субвенционирање на купувањето велосипеди

Општина Центар од денеска почнува со субвенционирање на купувањето велосипеди за 1.111 граѓани. Општината ќе субвенционира 30 проценти од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари. За оваа намена, од буџетот на Општината се одвоени 45.528 евра. - Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, што...

Еколошка герила-акција за чиста животна средина, по повод Денот на планетата Земја

Неформалната заедница на еко-активисти „Скопје смог аларм“, денеска, по повод 22 Април - Денот на планетата Земја, организираше еколошка герила-акција со порака за борба за чиста животна средина. Од „Скопје смог аларм“ информираат дека денеска е поставена инсталација со ликот на планетата Земја со тажен израз на „само едно од многуте стотици 'диви' депонии во земјава“, односно во населбата Карпош...

Гевгеличани утре на референдум ќе одлучуваат за рудниците на Кожуф

Жителите на Гевгелија, утре на референдум ќе одлучуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници за злато на територијата на општината. Како што пренесоа медиумите, Владата изминатиот период дала концесии на меѓународни компании за геолошки истражувања на две локации во општината Гевгелија, односно на падините на планината Кожуф. Активистите на Граѓанското здружение „Спас за нас“ од Гевгелија, кое ја почна...

Еколозите и реактивната мисија на УНЕСКО: Животната средина не е за остварување профит

Здружението за заштита на животните и животната средина „Еден“, заедно со реактивната мисија на УНЕСКО, денеска во Охрид ги систематизира препораките и заклучоците од претходно одржаните средби со граѓанските организации што го третираат прашањето на заштитата на околината. Една од темите на средбите беше „Заштитени зони во Охридско-преспанскиот Регион во рамки на програмите на УНЕСКО“, а ја презентираше Наташа Доневска, консултант...

Арсовска: Бизнис-секторот во Македонија се соочува со голема неизвесност

„Бизнис-секторот во Македонија се соочува со голема неизвесност поради внатрешни и надворешни фактори“, изјави претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, на обраќањето на 20. Евроазиски економски самит во Истанбул. Таа како фактори ги посочи тешкотиите на економиите во регионот и влијанието на рецесијата во соседните земји, но пред сè мигрантската криза и бранот бегалци кои пристигаат на...

„Еко-герила“ бара засилена контрола врз производствените капацитети во Тетово

Здружението „Еко-герила“ преку писмено соопштение упати јавен повик до инспекторатот за екологија на Општина Тетово, да извршува почести проверки на разни производствени капацитети лоцирани на територијата на општина Тетово, во согласност со законските обврски. - Треба почесто да се контролира дали производствените капацитети ги исполнуваат еколошките критериуми за интегрирани Б-дозволи. Жителите на населбите, каде што се наоѓаат овие производствени капацитети,...

„ЕУ за тебе“: Новата кампања на Делегацијата на ЕУ во Македонија почнува од Кичево

Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, денеска од Кичево ја почна кампањата насловена „ЕУ за тебе“, чија главан цел е, како што соопштуваат од делегацијата на ЕУ, да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта што ЕУ ѝ ја пружа на земјава. Кампањата „ЕУ за тебе“ има тематски пристап и почнува со нагласувањето...

Европската комисија одобри 90 милиони евра како поддршка за влез на Албанија во ЕУ

Европската комисија одобри околу 90 милиони евра како поддршка на Албанија за нејзиниот пат кон членство во Европска Унија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Програмата наменета за Албанија ја следи политиката на проширување со фокусирање на областите како владеење на правото, економски развој и конкурентност. Исто така, се поддржува и имплементацијата на албанската стратегија за борба против корупцијата и реформите во...

Политички партии и „Еко герила“ потпишаа договор за подобрување на животната средина

Трајно решение на проблемот со дивата депонија, работење на комбинатот „Југохром“ по сите еколошки стандарди и уредување на просторот на тетовската касарна во градски парк се трите точки, кои повеќе политички партии се обврзаа дека ќе ги исполнат во идниот парламентарен состав, како дел од договорот кој денеска го потпишаа со еколошкото здружение „Еко герила“. - Знаеме дека тетовската касарна...

„Еко герила“ ги повика партиите да потпишат иницијатива за заштита на животната средина

Движењето „Еко герила“ упати повик до политичките партии, кои имаат кандидати за пратеници во шестата изборана единица, да ја потпишат иницијативата и да се обврзат дека во првите шест месеци од нивниот мандат во Собранието ќе работат на три главни точки кои се однесуваат на заштитата и на унапредувањето на животната средина во градот Тетово и во Полошкиот Регион. „Проблемите...

Коалицијата ВМРО за Македонија во Тетово понуди решенија за проблемите на граѓаните

Коалицијата ВМРО за Македонија попладнево го посети Тетово каде лидерите на трите партии што ја сочинуваат коалицијата, ВМРО - Народна партија, Достоинство и Обединети за Македонија, им ветија на граѓаните почиста животна средина и поголема децентрализација доколку дојдат на власт. - Тука, во Тетовско, е најдобро да ја повториме нашата идеја за поголема децентрализација, односно секое село да стане општина. Во...

„Југохром“ до полноќ ќе ги исклучи сите печки

Раководството на „Југохром“ постапи по одлуката на државниот инспекторат за животна средина, кој вчера донесе решение комбинатот да ги исклучи сите печки поради непочитување на крајниот рок за поставување филтри на оџаците, кој истече пред два дена. Генералниот директор на „Југохром“, Васко Скендеровски, во телефонска изјава рече дека од синоќа етапно почнале со исклучување на печките и дека до полноќ сите...

Албанската полиција уапси активисти за заштита на животната средина

Албанската полиција уапси двајца активисти за животна средина поради испишување на името на премиерот Еди Рама на контејнери за ѓубре. Откако собранието пред два дена го усвои Законот за увоз на отпад, активистите Клоди Лека и Бислим Лакна на социјалните мрежи повикаа на кампања за „украсување на контејнерите“ насловена „Декорирајте го вашиот град, посвојте канта за ѓубре“. Во меѓувреме, на социјалните...

Условна затворска казна за одговорните лица во ЈКП Тетово

Условна затворска казна од три месеци за одговорното лице на Јавното комунално претпријатие Тетово, одреди Основниот суд Тетово, откако минатиот месец Јавното обвинителство против ЈКП Тетово поднесе кривична пријава за загрозување на животната средина и на природата со отпад. Претпријатието се товари дека отпадот го депонира на претоварната станица, која не работи според стандарди. – Се работи за отворен тип на претоварна...

Волонтерска акција „Зелено за здравје“ во Струга

Поддржана од проектот за граѓанско општество на УСАИД, денеска во Струга беше спроведена волонтерска акција за садење зимзелени украсни дрва во центарот на градот, под мотото „Зелено за здравје“. Целта на акцијата беше да се подигне значењето на зелените површини и потребата од нивно одржување. Акцијата ја реализираше Младински образовен форум (МОФ), во соработка со „Аква“ - Струга, локалниот младински совет...

ЈКП Тетово обвинето за загрозување на животната средина

Обвинителен предлог за загрозување на животната средина и на природата со отпад, поднесе Основното јавно обвинителство Тетово против Јавното комунално претпријатие Тетово. Комуналното претпријатие се товари дека комуналниот отпад го одложува на претоварна станица, која не работи по стандарди. - Се работи за отворен тип на претоварна станица, каде се одложува комуналниот отпад од градот и од приградските населби, а...

Трошоците за заштита на животната средина изнесувале 1,3 отсто од БДП во 2014 година

Вредноста на трошоците за заштита на животната средина во 2014 година изнесува 6.622.042.000 денари, објави Државниот завод за статистика. Учеството на трошоците за заштита на животната средина во домашниот бруто-производ во 2014 година изнесувале 1,3 отсто. Учеството на трошоците за заштита на воздухот изнесува 12,8 проценти. Учеството на инвестициите во средства за заштита на животната средина во вкупните инвестиции во основни средства...

Меџити: Стариот возен парк ќе го замениме со нови еколошки возила

Стариот возен парк на Општина Чаир ќе се замени со нови еколошки возила на електричен погон. Ваква одлука донел Советот на општината на предлог на градоначалникот Изет Меџити. Од Општината соопштуваат дека пред да се донесе одлуката, била направена анализа која покажала дека новите електрични возила ќе бидат корисни за животната средина, бидејќи не ја загадуваат околината, а се...

Мобилен парламент: Прогласувањето на Шар Планина за национален парк би било од голема корист

Прогласувањето на Шар Планина за национален парк е од голема важност за локалното население што живее во оваа планинска област, a корист ќе има и градот Тетово и целата држава. Ова се ставовите на учесниците на Мобилниот парламент, кој денеска се одржа во Тетово со наслов „Прогласување на Шар Планина за национален парк“, во организација на граѓанската асоцијација „Мост“ и партнерската...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...