fbpx
Таг: живот

таг: живот

Инфлацијата во септември се искачи на 18,7 отсто

Индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, бележи зголемување од 18,7 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 14,7 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесувал...

Основните трошоци за живот едно семејство го чинеле 33.538 денари во август

Потребите на едно домаќинство за храна, пијалаци, домување, хигиена, превоз, облека, обувки изнесувале 33.538 денари, покажуваат податоците на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) за вредноста на синдикалната минимална кошница. Најголем дел од средствата се трошеле на исхрана и пијалаци 41,81 отсто или 14.022 денари. Потребите за домување биле 10.780 денари или 32,14 отсто, за хигиена според минималната синдикална кошница...

Анѓушев-Дефа: Германски искуства до побрз економски развој на државата

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев се сретна со германскиот амбасадор Томас Герберих и со Валтер Дефа, специјалниот советник номиниран од Владата на Германија, кој како искусен професионалец се очекува да даде поддршка на Владата во спроведување на економските политики. „Анѓушев и Дефа разговараа за стратешките приоритети на Владата за развојот на економијата на Република Северна Македонија и како да...

Скоро 74 проценти од месечните трошоци се за храна и за сметки

За храна, најсиромашните месечно трошат 74 евра, најбогатите 340 евра. Просечно, на едно семејство му се потребни 528 евра за да го истурка месецот – односно да ги подмири неопходните животни трошоци. Во измнатиот период, иако инфлацијата се движи во очекувани рамки а според прогнизите таа ќе се засили во следните две години, што значи дека е можен бран на...

Трошоците за живот во март се минимално зголемени во однос на лани

Индексот на трошоците за живот во март 2018 година е на исто ниво како и претходниот месец, а има зголемување од 1,6 отсто во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Пораст на индексите на трошоците на животот во март, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото и разладеното овошје за 7,1 отсто, житата за...

Кахремани добивал закани по живот откако станал в.д. претседател на Беса

Вршителот на должност претседател на Движењето Беса, Неџмедин Кахремани денеска извести дека по неговиот избор за в.д. престедател, од вчера имал сериозни закани по живот за него и семејството. - Ги поздравувам сите лица кои ми се закануваат и тие се веќе пријавени во полиција. Со овој случај е запознат министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а ќе бидат известени и сите дипломатско-конзуларни претставништва,...

Груевски: Народот има воздух и живот, оти ги дава Господ, а не СДСМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот митинг во скопската општина Бутел порача дека СДСМ напразно дава ветувања за живот и за чист воздух, оти тие ги давал Господ, а не владејачката партија, која ја поистовети со Итар Пејо. - Ќе донеле живот. Во Бутел ќе донеле живот. Што да ви кажам. Ќе донеле воздух, како во приказните со Итар Пејо, со...

СДСМ: За сто дена, Владата донесе мерки со кои го подобри квалитетот на живот на граѓаните

Парламентарното мнозинство и Владата предводена од СДСМ за само сто дена обезбедија повисока минимална плата во висина од 12.000 денари за околу 70.000 граѓани, ја враќаат евтината дневна тарифа на струјата, трајно го решаваат проблемот на 3.000 стечајни работници, обезбедуваат поголема помош за домашните компании и почнаа процедура за укинување на радиодифузна такса, се вели во соопштението на СДСМ. Во...

Царовска: Во Фондот на ПИОМ недостасувале 21,2 милијарди денари во 2016 година

Во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ), лани недостасувале 21,2 милијарди денари што е трипати повеќе од 2005 година, кога трансферот од буџетот во овој Фонд изнесувал 7,7 милијарди денари, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. - Недостатокот на финансиски средства во Фондот на ПИОМ е огромен и ние ќе се трудиме да најдеме...

Зголемувањето на пензиите ќе се усогласува со порастот на трошоците за живот, велат од МТСП

Усогласувањето на пензиите во 2017 година се врши согласно член 37 од законот за пензиското и инвалидското осигурување, информираат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Оттаму велат дека, усогласувањето на пензијата се врши според движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија...

УСАИД додели награда за Младинско граѓанско учество

Проектот на УСАИД за граѓанско учество додели награда за Младинско граѓанско учество на двајца поединци и една неформална младинска група. Наградата им беше доделена поради нивната силна посветеност и преземање на важни активности кон позитивни промени за животот во нивната заедница и за општеството. „Ги охрабрувам добитниците на наградата, како и целата младина во Македонија да работат заеднички за да се постигнат позитивни...

Трошоците за живот се зголемени минимално

Трошоците за животот во мај во споредба со истиот месец лани се зголемиле за 1,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Минимално зголемување на трошоците има и во однос на претходниот месец, од 0,7 отсто. Зголемувањето на трошоците е забележано кај свежото и разладеното овошје за 13,2 проценти, свежиот и разладен зеленчук освен компирот за 12,6 проценти, сувото овошје и јаткастите производи...

Швајцарска стратегија за поддршка, предвидува 76 милиони франци за Македонија

Швајцарија е еден од најголемите билатерални партнери на Македонија и со новата стратегија за соработка од 2017 до 2020 година, се предвидени финансиски обврски во висина од 76 милиони швајцарски франци, соопшти амбасадата на Швајцарија во Македонија. „Целта на новата стратегија е да ја поддржи Македонија во нејзините реформи да ги постигне европските стандарди и вредности и да продолжи со социјално...

СДСМ: Пораките од Брисел се јасни, Талат Џафери е избран легитимно

„Писмото од новиот собраниски претседател, Талат Џафери, до Ѓорге Иванов е обврска за Иванов да ги стави на страна личните интереси за бегство од правдата на Никола Груевски и да постапи според уставната обврска кон граѓаните на Република Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Во него се додава дека по посетата на новиот собраниски претседател, Талат Џафери,...

Заев – Тимоние: Потребно е да се покаже зрелост за државните интереси на Македонија

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние. Од СДСМ информираат дека двајцата соговорници констатирале дека е неопходно стабилизирање на државата преку продолжување на демократските процеси во Македонија. На средбата било оценето дека е потребно да се покаже зрелост за државните интереси на Македонија, а тоа се реформските процеси за квалитетен живот на сите...

Заев: По 11 години режим, ќе формираме демократска и реформска влада

„Чест е моја и на СДСМ, што по речиси 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска влада на Македонија. Нашите цврсти определби се тоа да биде реформска влада на која, приоритет број еден се интересите на граѓаните на Македонија“, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, откако централниот одбор на партијата го утврди неговиот избор за мандатар...

СДСМ: Од 2017 година почнуваме да го создаваме животот што го избравме

Македонија ќе биде држава на финансиски стабилни семејства, на насмеани деца и на среќни граѓани, се вели во соопштението на СДСМ. - Ќе ги зголемиме платите и ќе ги поддржиме домашните претпријатија за да отворат нови работни места и да можат да даваат повисоки плати на вработените. Сите пари ќе ги насочиме кон граѓаните, индивидуално, преку враќање на 15 проценти...

Заев: Граѓаните гласаат за напредна, слободна и единствена Македонија

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа во изборната единица 4, Зоран Заев, денеска гласаше на гласачкото место 1730 во СОУ „Никола Вапцаров“ во Струмица. По гласањето, тој изјави дека денеска е историски ден за граѓаните на Македонија, бидејќи избираат живот и иднина во својата земја. - Граѓаните гласаат за напредна, слободна и единствена Македонија, а прв чекор до тоа е...

Минимално намалување на трошоците за живот

Трошоците за живот во ноември се намалени за 0,2 отсто во однос на претходниот месец, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 0,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Намалувањето на трошоците за живот е резултат на пониските индекси на свежото и разладеното овошје за 17 проценти, оризот за 8 проценти, компирот за 1,2 отсто, месото за 0,6 отсто,...

Заев – Јазбец: Избори на 11 декември и поддршка за СЈО

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Словенија во Македонија, Милан Јазбец. На средбата се разговарало за потребата од фер, демократски и регуларни избори на 11 декември, за што, како што истакнал Заев, политичките партии, институции, вклучително и Собранието, е неопходно целосно да ги исполнат своите обврски. - Граѓаните на Македонија на регуларни избори мора да...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...