fbpx
Таг: жестоки судири

таг: жестоки судири

Хаос во Казахстан, десетици убиени и над 1.000 повредени лица во протестите

Ескалира состојбата во Казахстан по протестите што започнаа во оваа централноазиска земја на 2 јануари во западните градови Жанаозен и Актау, а во меѓувреме се проширија и во најголемиот казахстански град Алмати. Властите во Казахстан утрово потврдија дека најмалку 12 припадници на безбедносните сили биле убиени во Алмати, при што еден од нив бил обезглавен. Истовремено, тие информираат дека...

Над 220 загинати лица во еднонеделните судири меѓу Азербејџан и Ерменија, конфликтот ескалира

Ескалираат судирите меѓу Азербејџан и Ерменија околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Војските на двете страни меѓусебно се обвинуваат за жестоки гранатирања на населени места, кои резултираат со сè поголем број на загинати и повредени граѓани. Ерменија и властите на непризнаената република Нагорно-Карабах обвинуваат дека азербејџанската војска со турски ракетни системи го нападнала главниот град Степанакерт. Уништени се станбени згради, а...

Десетици загинати лица во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија за Нагорно-Карабах

Азербејџан и Ерменија започнаа жестоки судири на граничната линија меѓу двете земји околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Десетици лица загинаа само во текот на вчерашниот ден, а извештаите на светските медиуми се разликуваат во бројот на мртви и повредени поради различните бројки што ги испраќаат официјалните власти од двете земји, а кои не можат да се потврдат во отсуство на...

Протестот пред српскиот парламент заврши со десетици повредени и уапсени демонстранти

Десетици повредени лица, уапсени демонстранти и запалени полициски возила е билансот од синоќешниот протест што се одржа пред Парламентот на Србија во Белград. Протестот во главниот град започна откако српскиот претседател Александар Вучиќ објави враќање на полицискиот час и други рестриктивни мерки за спречување на натамошното ширење на корона вирусот во земјата. Улицата пред српскиот парламент беше блокирана од...

Жестоки судири меѓу бунтовниците и владините сили во Алепо

Жестоки судири избувнале денеска во сирискиот град Алепо по голема офанзива на бунтовничките групи, јавуваат светските агенции. Офанзивата била поведена од коалицијата на опозициските групи, кои под името Фатах халаб се борат против силите лојални на сирискиот претседател Бараш ал-Асад. Сириската опсерваторија за човекови права, како што пренесуваат агенциите, соопштила дека денешните судири се најжестоки во изминатата година. Засега нема официјални...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...