fbpx
Таг: женски права

таг: женски права

Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки

Шпанија планира да воведе лекарско отсуство за жените кои страдаат од силни менструални болки, јавува Би-би-си. Новиот нацрт-закон предвидува жените да можат да имаат три дена отсуство во текот на месецот, кои може да бидат продолжени до пет дена во некои околности. Политичарите предупредија дека законот засега е само нацрт и на него сè уште се работи. Доколку биде усвоен во...

На вториот фестивалски ден од ПРВО ПА ЖЕНСКО 9 отворена изложбата на Албена Баева

Изложбата „Овцата, змијата, кучката и нивната свиња“ на Албена Баева вчера вечер беше отворена во Младинскиот културен центар (МКЦ) во рамките на вториот фестивалски ден на ПРВО ПА ЖЕНСКО 9. Изложбата ги критикува онлајн дискусиите, а секојдневниот банален сексизам чија цел е да ги девалвира, одбива и навредува жените, е основната инспирација за делата на изложбата. Албена Баева е визуелна...

„Вечерите на женски права“ со филмска програма од 14 до 16 мај

Годинашното издание на „Вечерите на женски права“, следејќи ја глобалната состојба со ковид-19 и здравствените препораки, се одржува во хибриден формат, комбинирајќи настани кои во текот на март се одвиваа онлајн и со физичко присуство, како и филмски проекции кои ќе се одржат од 14 до 16 мај во Кинотека. „Вечери на женски права“ е настан кој од 2010 година...

АИ загрижени за неказнивоста, говорот на омраза, дискриминацијата на жените, Ромите и ЛГБТИ лицата во земјава

Амнести Интернешнл (АИ) во најновиот годишен извештај во делот за Северна Македонија упатува загриженост поради неказнивоста, говорот на омраза и дискриминацијата на жените, Ромите и ЛГБТИ лицата. И покрај спроведувањето на реформите што се определени од Европската Комисија, за Амнести Интернешнл овие теми остануваа актуелни за земјава. Воедно, АИ укажува дека продолжиле незаконското притворање и притисокот врз бегалците и...

ОБСЕ со кампања ќе ја подигнува свеста за насилството кон жените

Како придонес кон годинешните „16 Денови на активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“. Кампањата цели кон подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените, информираат од ОБСЕ. „Темата „Крај за молкот“ ја потенцира една од главните пречки во борбата против...

Жените маршираа за реални промени и буџет за остварување на родова еднаквост

Третиот марш за права на жените и борбата за родова еднаквост, денеска се одржа под слоганот „Дали е среќен 8-ми Март?“, по повод Меѓународниот ден на жената. Во Прогласот тие велат дека маршираат, бидејќи трпението им е на црвено и да покажат дека повеќе не толерираат празна реторика. „Не прифаќаме декларативно залагање за родова еднаквост, ниту закони и стратегии за кои не...

Солза Грчева на „Канал 5“ изнела стереотипи и предрасуди за жените, утврдила ААВМУ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги по службена должност, извршила вонреден програмски надзор врз емисијата „Само вистина“, емитувана на 28 февруари 2018 година на ТВ „Канал 5“, при што утврдила дека во емисијата се изнесени „стереотипи и предрасуди врз основа на пол“, поврзани со жените и нивниот брачен статус. Во емисијата учествувала Солза Грчева, претседателка на партијата „Глас за...

ССНМ ќе го поддржи Маршот за женски права поради дискриминација на новинарките

Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија (ССНМ) ќе даде поддршка и ќе му се приклучи на Маршот за женски права, во организација на Платформата за родова еднаквост, кој ќе се одржи утре, во 12 часот, пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот „Филип Втори“. Маршот е за еднакви права, еднаква плата, достоинствен третман и за должно почитување.- На 8 март 1977...

Марш на жените за 8 Март за еднакви права, плати и за достоинствен третман

Платформата за родова еднаквост ќе организира Марш на жените на 8 Март, по повод Меѓународниот ден на жената кога се одбележува женската борба за економска, политичка и за социјална рамноправност. Маршот ќе почне во 12 часот пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот Филип Втори. - Истовремено со жените низ светот, кои на овој 8 Март објавија општ женски штрајк, и ние јасно...

Македонскиот државен врв даде согласност за прием на Финска и Шведска во НАТО

Како земја-членка на НАТО, Владата на Република Северна Македонија на вчерашната вонредна седница ја донесе одлуката да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески,...