fbpx
Таг: железници

таг: железници

Француските железници во штрајк на 9 дена пред „Еуро 2016“

Француските железници почнаа штрајк и делумно го парализираа транспортот во земјата се одвива со тешкотии, на само девет дена пред почетокот на Европското фудбалско првенство „Еуро 2016“, чиј домаќин е Франција, јавува „Би-би-си“. Како што соопштиле од државната железничка компанија (СНЦФ) се очекува да сообраќаат 60 отсто од брзите возови и само дел од останатите транспортни услиги на железницата. Трговските синдикати...

„МЖ – Транспорт“ доби нови 150 товарни вагони

Со нови 150 товарни вагони, се поднови ЈП „Македонски железници“. Инвестицијата е вредна 13,2 милиони евра и таа треба да придонесе за поголема ефикасност и за конкурентност на железничката компанија, што ќе значи нов почеток во нудење квалитетни услуги на коминтентите со кои соработува. - Практично, набавката на новите 150 вагони беше и едно од барањата на бизнисмените, кои низ долгите...

Штрајкот во Македонски железници одложен, Владата ги повика на разговор

Претставниците на дел од независните синдикати на машиновозачите попладне се повикани на средба во Владата, по што е одложен штрајкот во Македонски железници „Транспорт“. Вработените во оваа државна фирма обвинуваа за секојдневен притисок од раководството на компанијата.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...