fbpx
Таг: земјоделски производи

таг: земјоделски производи

Одеса жестоко бомбардирана од Русија, во челичарницата Азовстал во Мариупол има уште заробени цивили

Најмалку едно лице загина и петмина се повредени во синоќешниот воздушен напад на приморскиот град Одеса, јавува Укринформ. Руските авиони погодиле и цивилни објекти во градот, каде што воопшто немало воена инфраструктура. Во селото Фонтанка во близина на Одеса е погоден трговски центар и се повредени три лица. Пожарникарите со часови се бореле за гаснење на пожарите предизвикани од...

Борбите во Украина продолжуваат, блокирани за извоз 90 милиони тони земјоделски производи

На истокот и југот на Украина продолжува руската агресија со гранатирања на населени места и обиди за нивно освојување. Во близина на градот Изијум во Харкивската област, руските сили се подготвуваат за нова офанзива за да продрат подлабоко на територијата кон Донецката област, јавува Укринформ. Руските сили се обидуваат да воспостават целосна контрола над градовите Рубижне и Попасна и продолжуваат...

Во Белград пазарите затворени, пазарџиите ќе доставуваат до дома

Бидејќи во главниот град на Србија сите пазари се затворени како дел од мерките за борба против корона вирусот, претпријатието „Градски пазари“ најави дека на својот веб-сајт ќе објави контакт-податоци од продавачите на тезгите и од производителите, кои на граѓаните ќе им ги доставуваат дома земјоделските производи. Со мерката ќе бидат опфатени закупците на тезги, а идејата е да им...

Апликација за онлајн тргување со земјоделски производи и добиток

Од денеска на веб страната на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, МЗШВ, поставен е банер за полесен пристап на земјоделците до новатa апликација на страната на Земјоделскиот пазарен информативен систем (ЗПИС). Како што соопштија од МЗВШ, насловот на апликацијата е „Понуда-Побарувачка“ и преку неа земјоделците ќе можат во овие услови на вонредна состојба, кога голем дел од пазарите...

Откупот и продажбата на земјоделски производи намалени во однос на лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2018 година, откупот и продажбата на земјоделски производи се намалени за 4,4% во однос на истиот период од претходната година. Позитивна промена има кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители, каде е забележано зголемување за 14%, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување...

Невремето во прилепско 100 проценти ги уништи тутунот, пиперката, пченката и житото

Невремето кое вчера зафати повеќе населени места од прилепско, зад себе остави катастрофални последици, информираат од Општина Прилеп. Огромни се штетите на земјоделските површини во атарот на селата Мало и Големо Коњари, Кадино Село, Галичани, населбата Варош и повеќе други населени места. „На површина од околу 600 хектари, речиси целосно се уништени насадите со тутун, пиперки, пченка и жито. Жителите од...

Преговорите течат, Владата се уште не воведува реципрочни мерки кон Косово

Во насока на решавање на проблемот со воведените зголемени царини од страна на Косово, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски е во постојана комуникација со ресорните министри од Косово и од регионот, информираат од МЗШВ. Од таму додаваат дека Владата прави се, за да не дојде во ситуација да воведува контрамерки како одговор на постапката на Косово и...

Димитров: Со контрамерки кон Косово кризата ќе ескалира, мора да најдеме решение

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров при денешната посета на Косово рече дека ако Македонија воведе контрамерки работата ќе ескалира во лош правец и потоа, повторно ќе мора да се седне за да се најде решение, осврнувајќи се на косовската одлука за зголемувањето на царините на овошјето и зеленчукот. Тој е убеден дека двете држави ќе ја следат новата европска...

За зголемените царини во Косово, Македонија ќе се жали на ЦЕФТА и ЕУ

Против одлуката на Косово да ги зголеми царините за одредени земјоделски производи, Македонија денеска ќе се пожали на ЦЕФТА и ЕУ, а ќе испрати и допис до министерството за трговија и индустрија на Косово, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој рече дека зголемувањето на царината за 30 отсто е прекршување на договорот ЦЕФТА договорот, како и...

Се зголемува откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во четвртото тримесечје од 2016 година се зголемени за 39,3 проценти во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители има зголемување за 65,4 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство намалување за 2,9 проценти. Зголемување на откупот и продажбата на...

СДСМ ветува фонд од 6 милиони евра за помош на земјоделците од временски непогоди

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ветува дека во првите шест месеци од мандатот на новата влада ќе формира интервентен фонд од 6 милиони евра за помош на земјоделците при временски непогоди. Овие средства велат оттаму, ќе се користата кога пазарната цена на земјоделските производи ќе биде пониска од нивната производствена цена. „Во овој фонд се планирани средства и за обештетување на...

Земјоделските производи од поплавените подрачја не се за откуп, ниту за консумација

Од земјоделските површини во поплавените подрачја има мало количество земјоделски производи што не се откупуваат и тоa нема сериозно да влијае врз понудата на зелените пазари, информираше денеска на прес-конференција директорот на Инспекторатот за земјоделство, Цветан Трифуновски. Резултатите од анализата на мострите земени од земјоделските површини од поплавените подрачја наскоро ќе бидат објавени. - Инспекторатот формираше неколку тимови, кои ги поминаа сите...

Се зголемува откупот и продажба на земјоделски производи

Во второто тримесечје од годинава, откупот и продажбата на земјоделски производи се зголемени за 17,3 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 3,5 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 47,4 проценти. Зголемување на откупот и...

Се зголемуваат откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи сe зголемени за 7,9 проценти во четвртото тримесечје од 2015 година, во однос на истиот период од 2014 година, објави Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 14,4 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 1,2 отсто. Зголемување на...

Oткупот и продажбата на земјоделски производи се намалени за 5,1 отсто во однос на лани

Oткупот и продажбата на земјоделски производи се намалени за 5,1 отсто во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 23,1 отсто, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано намалување за 30,7 проценти. Зголемување на откупот и на продажбата на земјоделски производи е...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...