fbpx
Таг: земјиште

таг: земјиште

Ставрески: Повеќе од 2.500 фирми го откупиле земјиштето

Повеќе од 2.500 фирми ја искористиле можноста за откуп на земјиштето. Ова денеска го истакна вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, при посетата на општина Василево. Според Ставрески, откупот на земјиштето е многу значен за фирмите бидејќи ќе можат да го користат и како хипотека за да добијат финансиска поддршка од банките. Проектот почна да се реализира во 2009 година.

Со лажен документ пријавил земјиште во катастар

МВЕ до Обвинителството поднесе кривична пријава против лицето В.Л. (55) од Скопје поради постоење основан сомнеж дека фалсификувал исправа. Од судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од осум дена. Пријавениот со намера да се стекне со противправна имотна корист од продажба на недвижен имот, набавил лажна службена исправа - пресуда од Основен суд Скопје...

Државата ќе им даде земјиште на користење на социјално загрозени лица

На јавен повик за давање земјоделско земјиште во државна сопственост на плодоуживање на социјално необезбедени лица, државата ќе понуди вкупно 133 хектари земјиште во 11 региони. Земјоделското земјиште се издава на петгодишно користење. Секој понудувач – корисник на правото на социјална помош (инвалидни лица, самохрани родители и лица згрижители или старатели на дете без родители и родителска грижа или возрасно лице со...

Ноќеска на Водно се појавило лизгање на земјиштето

Општината веднаш ќе побара од Градежниот факултет во Скопје да ја испита состојбата на земјиштето, над хотелот „Тасино чешмиче“, а потоа ќе се подготви елаборат и ќе се пристапи кон градење потпорен ѕид, соопштија од Општина Центар. Ова е последица на синоќешното лизгање на земјиштето на таа локација. Денеска Анреј Жерновски, градоначалникот на Општина Центар, се сретна со жителите на населбата...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ прави низок обид да дојде до власт по секоја цена

СДСМ продолжува со своите правно неаргументирани и неиздржани пријави базирани на манипулации, до Јавното обвинителство, за да ја дефокусира јавноста од скандалозното и деструктивно сценарио што го спроведува Зоран Заев, пишува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по повод денешната изјава  на Дамјан Манчевски од СДСМ. Од ВМРО-ДПМНЕ наведуваат дека денеска таа задача му била доверена на Дамјан Манчевски, кој, како што велат од владејачката партија,  јавноста...

Пештанци по примерот на Трпејчани: Си го бараат земјиштето во населбата „Елешец“

Тринаесетина семејства од  труристичката населба Пештани кои имаат земјиште на потегот на туристичката и викенд населба „Елешец“ се незадоволни од одлуката на Советот на општина Охрид за донесување урбанистичкиот план Лагадин–Пештани, јави.  Уште пред усвојувањето, тие со писмен допис побараа да се одложи оваа предлог - одлука бидејќи во тек е правната постапка за враќање за денационализираното земјиште на...

Шилегов: Јанакиески продал земјиште од еден милион евра за само 126.000 евра

Миле Јанакиески дозволил продажба на државно земјиште на атрактивна локација среде Скопје, кај зградата на „Авто Македонија“, за само 100 евра за еден квадратен метар, обвинува Петре Шилегов од СДСМ. - Министерството за транспорт и врски, на јавното наддавање во јуни 2012 година, продало две парцели кај „Авто Македонија“ со вкупна површина од 1.245  квадратни метри. Цената е 7.656.750 денари,...

Стразбур реши 25 години стар случај на Македонци

Цели 25 години, поширокото семејство Штерјови од Штип се обидувало да си ја врати земјата што му била одземена во периодот на колективизацијата во минатиот век. На крај, процесот го загубило, но, правдата ја нашло во Стразбур, во Судот за човекови права. Во 1982 година, преку суд, четворицата браќа Штерјови побарале државата да им ја врати земјата што на нивниот...

Што ќе се гради на местото на злосторството кај Смиљковско Езеро?

По долгото одложување на пресудата за случајот „Монструм“, судот сега го одолжува и преводот на текстот на пресудата, постапка која доцни, а со тоа се запира и процедурата на одбраната за обжалување на првостепената пресуда до Апелацискиот суд, изјавил за „Порталб“ адвокатот Насер Рауфи. Според него, постапката за жалба ќе биде пролонгирана бидејќи пресудата сè уште се преведува на албански. - Судот...

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...