fbpx
Таг: земји

таг: земји

Македонија на 95. место според нивото на среќа, Данска – прва

Македонија е на 95. место според нивото на среќа од вкупно 156 држави од светот, покажува новиот Меѓународен извештај за среќа, објавен во Рим. Минатата година, според овој извештај кој го мери нивото на среќа, Македонија беше рангирана на 93. место. Според новиот извештај, на првото место како најсреќна држава е Данска, на второ место е Швајцарија, на трето е Исланд, на четврто -...

Субвенциите за странски туристи се зголемуваат од 25 на 65 евра

Субвенциите за привлекување странски туристи од Израел, Австрија, Малезија, Јужна Кореја, Италија, Франција, Шпанија се зголемуваат од 25 на 65 евра. Зголемените субвенции за определени земји што ги дава Владата за привлекување странски туристи, ќе почнат да важат од 1 јануари 2016 година. - Од 1 јануари 2016 година, ќе се зголемат субвенциите за привлекување странски туристи за поголем број земји, меѓу кои...

Русија, Кина и Саудиска Арабија ги зголемиле трошоците за вооружување

Трошоците за вооружување минатата година биле намалени во САД и во Западна Европа, но биле зголемени во другите делови на светот поради конфликтите на Блиски Исток, во Источна Европа и во Африка, соопшти денеска Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот. На оружје минатата година потрошени се 1.800 милијарди долари, што е за 0,4 отсто помалку во однос на годината...

Нордиски земји: Русија е најголем предизвик за европската безбедност

Шведска, Норвешка, Финска, Данска и Исланд се согласија на потесна соработка во одбраната откако прогласија дека Русија е најголемиот предизвик за европската безбедност. Министрите за одбрана на овие земји сметаат дека мора да се подготват за можна криза или инциденти предизвикани од Русија. Во заедничката изјава тие наведуваат дека руските лидери покажале оти се подготвени да употребат воени средства за да...

Поповски на Самит на франкофонијата во Дакар

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, следните два дена ќе учесствува на 15. Самит на Франкофонијата, посветен на темата „Жените и младите, вектор на мирот и развојот“, што се одржува во Дакар, Република Сенегал. Според најавите, министерот Попоски треба да оствари повеќе билатерални средби со шефовите на делегациите од земјите-членки на франкофонскиот свет. Македонија е полноправна земја-членка на Меѓународната организација на...

Вистиномер: мРНК вакцините не содржат ГМО и нанотехнологија

Ниедна од вакцините не содржи нанотехнологија, а уште помалку трансхуманизам нанотехнологија. Тоа не ни постои, вели Марк Линас, професор на Корнел Универзитетот за Политифакт. Синди Принс, професорка по епидемиологија...