fbpx
Таг: земји

таг: земји

Извозот во првата половина од годината зголемен за 45,6 отсто во однос на лани

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари-јули 2021 година, изнесува 4.801.801 илјади долари и бележи пораст од 45,6 отсто во однос на истиот период од претходната година, информира Државен завод за стстистик. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува  6.541.093 илјади долари, што е за 45 отсто повеќе во споредба со истиот период...

Заев од Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува закрепнувањето на регионот

„Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот, истовремено поттикнувајќи регионална интеграција. Имплементацијата на Планот ќе ја стимулира економската активност, ќе ги зголеми инвестициите и на јавниот и на приватниот сектор, ќе ги зајакне конкурентноста и иновациите, особено на малите и средни компании“, истакна премиерот Заев во своето обраќање на Самитот...

Обединетото Кралство прва меѓу десетте земји со најголеми ветерни електрани на море

Употребата на енергијата од ветерот добива сѐ позначајна улога во „зелената“ економска обнова во светот. Последниот извештај на енергетскиот портал "Renewable UK" открива дека Обединетото Кралство го задржа водечкото место во светот во употребата на енергијата на ветерот на море. Во последните 12 месеци, бројот на таквите проекти без разлика дали станува збор за тие кои веќе произведуваат струја или...

МНР: Земјите го олеснуваат поврзувањето за време на кризата, за да им се помогне на граѓаните

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на негово барање, вчера и денес имаше телефонски разговори со своите колеги, министрите за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, Албанија, Гент Цакај, Бугарија, Екатерина Захариева, Црна Гора, Срѓан Дармановиќ и Австрија, Александер Шаленберг. „Во фокусот беше олеснување на процесот на поврзување (интерконективноста) меѓу земјите во периодот на кризата, со крајна цел, помош на...

Како Западен Балкан се справува со корона вирусот

Корона вирусот, Ковид-19, сега веќе е пандемија, бидејќи околу 200 илјади луѓе во 120 земји низ светот се заразени. Околу осум илјади лица го загубија животот, а 81.000 се излечени. Во шест земји од Западен Балкан, досега се инфицирани 363 луѓе. Со цел спречување на ширењето на коронавирусот, земјите во Западен Балкан објавија затворање на нивните надворешни граници. Досега,...

МНР: Нашите државјани кои се во земји со висок и среден ризик, да го одложат враќањето

Министерството за надворешни работи, врз основа на официјалните мерки и препораки, упатува апел до сите државјани на Македонија кои живеат или престојуваат во земјите со висок и среден ризик да го одложат доаѓањето во Македонија во овој период. Целосната листа на земји од висок, среден и низок ризик можете да најдете тука. „Министерството за надворешни работи продолжува будно да ја следи...

Бахамите и Бермудите меѓу петте најголеми странски инвеститори

Во Македонија лани влегле странски инвестиции од 624 милиони евра што е рекордно ниво од 2010 година наваму. Од вкупните инвестиции 404 милиони евра се директни инвестиции, а 220 милиони евра се нераспределена добивка односно реинвестирање на средства од странски компании кои подолг период работат во земјава. На листата на петте најголеми странски инвеститори во минатата година се Велика Британија...

Започнаа преговорите за заемно признавање на дипломите на Балканот

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, започнале преговори за заемно признавање на стручните квалификации на докторите по медицина, стоматологија, архитектура и на градежните инженери. Состанокот се одржал во Брисел по покана од Регионалниот совет за соработка (РСС), оперативно тело на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа и е дел од повеќегодишниот план за економска...

Дигитално поврзување на граѓаните од Западен Балкан, тема на Самитот во април

Дигитализацијата и дигиталните знаења можат да бидат механизмот, преку кој, луѓето од Западен Балкан многу побрзо и полесно ќе може да се интегрираат во Европската унија, изјави министерот за информатичко општество и админстрација, Дамјан Манчевски на средбата со еврокомесарката Мариа Габриел во Софија. Тој додаде дека, токму дигитализацијата односно дигиталната интеграција на Западен Балкан е она што може да се...

Од денеска нема повеќе роаминг во земјите на ЕУ

Денеска официјално стапува на сила укинувањето на роамингот за сите корисници на мобилни телефони во земјите на Европската Унија. Владите и институциите на земјите членки на Европската Унија потпишаа договор за техничките услови за намалувањето на давачките за роаминг на телекомуникациските оператори, а тој беше изгласан на седници на Советот на Европа и на Европарламентот. Според новиот договор, цената на мобилниот...

Македонија со слаб систем за бесплатна правна помош за своите граѓани

Иако законот за бесплатна правна помош постои седум години, пристапот до помош е рестриктивен и селективен, а според истражувањата, може да го користат само 1,1 отсто или околу 18.000 граѓани. Ова беше кажано на денешната прес-конференција оддржана во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје, каде беа презентирани резултатите од досегашното спроведување на проектот за „Пристап до правдата“, кој е финасиски поддржан од ЕУ,...

Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана. Иако лидерите на Германија и на САД претходно во телефонски разговор се согласиле да ја интензивираат соработката во борбата против тероризмот, Меркел смета дека не е оправдано луѓето од одредена...

Иванов го честиташе празникот Свети Сава на српската заедница во Македонија

„Македонија и Србија имаат долга историска и културна традиција која не може да биде нарушена поради различни ставови по некое прашање. Изминативе години ни покажаа дека таму каде што постојат различни ставови и мислења, треба да ги решиме по пат на дијалог“, се вели во честитката на претседателот Ѓорге Иванов упатена до српската заедница во Македонија по повод празникот...

Истражување: Во Македонија германската плата вреди двојно повеќе

Македонија и другите земји долж балканската магистрала (Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора) се најевтини за живот и во нив германски државјанин за истите пари што во својата земја ги троши за основни работи, може да добие двојно повеќе. Ова го покажува обемното истражување на Институтот за економски и општествени науки од Диселдорф, кој ги анализирал статиските на...

Јилдирим – Медведев: Турција и Русија имаат важна улога во борбата против тероризмот

Русија и Турција имаат важна улога во борбата против тероризмот, оценија денеска турскиот и рускиот премиер, Бинали Јилдирим и Дмитриј Медведев, на средбата во Москва. - Турција и Русија имаат големо значење не само во смисла на односите помеѓу двете земји, туку и во борбата против тероризмот и во гарантирањето на мирот – изјави Јилдирим при посетата на Русија. Медведев истакна дека...

Ештон: Ставот на ЕУ кон земјите од Западен Балкан останува непроменет и по Брексит

Пристапот и ставот на Европската Унија околу интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Унијата и понатаму е непроменет, изјавила поранешната висока претставничка за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, за време на нејзината посета на САД, пренесува „Гласот на Америка“. Ештон рекла дека земјите од Балканот имаат причина да бидат преокупирани со нивните аспирации за членство во Европската Унија...

Мекалистер: Сите шест држави од Западен Балкан имаат европска перспектива

Земјите-членки на Европската Унија имаат единствен став дека сите шест држави од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија) имаат европска перспектива, вели известувачот на Европскиот парламент за Србија, Дејвид Мекалистер. „На сите им е во интерес сите шест држави од регионот, пред сè, Србија, да имаат проевропски курс. Сакаме трајна политичка и економска стабилност...

Хан не нè спомна, побара Западен Балкан прво економски да се обедини, па да влезе во ЕУ

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во своето обраќање на бизнис-форумот во рамките на Самитот за Западен Балкан во Париз, со ниту еден збор не ја спомна Македонија, за разлика од Црна Гора, Албанија, Србија и од Косово. Еврокомесарот смета дека иако во моментов ЕУ е во тешка фаза, потенцијалот за членство во ЕУ продолжува да биде...

Кучи на конференција за економска соработка меѓу земјите што немаат излез на море

Министерот за економија, Дритон Кучи, денеска и утре престојува во Женева, каде учествува на Петтата седница на министрите за трговија на земјите во развој без излез на море. Настанот се организира по повод новата Спогодба за олеснување на трговијата на Светска трговска организација (СТО), а меѓународните организации ќе понудат концепт на соработка со овие земји. - Како континентална земја со отворена пазарна...

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би било закана по глобалниот економски раст

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија би претставувало ризик по глобалниот економски раст, се наведува во декларацијата усвоена на Самитот на лидерите на земјите од Групата 7 (Г7) во Токиот, иако германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не се дискутирало на оваа тема. -Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би направило пресвртница во трендовите за јакнење на глобалната трговија...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...