fbpx
Таг: Зелена престолнина

таг: Зелена престолнина

Љубљана за Форбс е најзелениот европски град, 70 отсто од отпадот се селектира и има бесплатни велосипеди

Списанието Форбс направи рангирање на 20-те европски градови кои се најдобри зелени престолнини за 2022 година. Како и во изминатиов период, словенечкиот главен град Љубљана се наоѓа на врвот од оваа европска листа, поради серија на позитивни зафати кои придонесуваат за зачувување на животната средина. Иако е еден од најмалите европски престолнини, Љубљана има над 200 километри велосипедски патеки, кои...

Скопје испадна од трката за Зелена престолнина на Европа во 2023 година

Македонскиот главен град Скопје, заедно со Белград и Загреб, испаднаа од трката за Зелена престолнина на Европа во 2023 година. Во финалниот избор влегоа градовите Хелсинборг (Шведска), Краков (Полска), Софија (Бугарија) и Талин (Естонија), информираат од Европската Комисија. Четирите европски града во последната фаза ќе имаат за задача да го убедат меѓународното жири дека се сериозно посветени на одржливиот урбан...

Ден без автомобили во недела во Аеродром, дојдете со велосипед или пеш на улица Васко Карангелески

Во недела (30 мај), Градот Скопје ќе организира Ден без автомобили под мотото „Улици за луѓе“. За таа цел, улицата Васко Карангелевски во Аеродром ќе биде затворена за автомобилски сообраќај вкупно 12 часа, во периодот од 8 до 20 часот. На потегот од булеварот Јане Сандански до крстосницата со улицата Владимир Комаров ќе се случуваат различни културни активности за...

О2 контра Шилегов: Што е Скопје – измачен град или зелена престолнина?

О2 Иницијативата го критикуваше за скопскиот градочалник Петре Шилегов дека го криел од јавноста исходот на кандидатурата на Скопје за зелена престолнина на Европа иако резултатите биле познати уште во април годинава. Наместо да застанат пред граѓаните и да кажат: Да, ја добивме пораката од Европската Комисија, разбираме дека е тоа долготраен и сериозен процес, дека имаме уште многу за...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...