fbpx
Таг: здруженија

таг: здруженија

Лекарите ќе соработуваат со здруженијата на пациенти, ќе ја менуваат позитивнатга листа на лекови

За да ја унапредат заедничката соработка, пациентите и лекарите од Лекарската комора, потшишаа Меморандум за соработка со здруженијата на пациенти. Документот во име на Комората го потпиша претседателката проф. д-р Калина Гривчева Старделова, заедно со претставници на Здружението на бубрежно болни граѓани „Нефрон“, Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици”, Хепар центар Битола, Здружението на граѓани со...

Бугарските клубови „Цар Борис Трети“ и „Иван (Ванчо) Михајлов“ ќе треба да ги сменат имињата

Според новите измени на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии кои вчера беа изгласани во Собранието, здруженијата и клубовите „Иван (Ванчо) Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат рок од три месеца да ги сменат имињата. Ако тоа не го направат во законски одредениот рок ќе бидат избришани од Централен регистар. Измените на Законот за здруженија...

Ковачевски: Го осудувам формирањето здруженија што ги повредуваат чувствата на македонските граѓани

Јас го осудувам формирањето на здруженија кои ги повредуваат чувствата на македонските граѓани, зашто дел од имињата на личностите со кои се именуваат овие здруженија, се поврзани со најмрачното минато во Европа, а тоа е со фашистичкот режим на Хитлер. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција која денеска се одржа во Владата. „Како што го осудив формирањето на...

ЈП „Лајка“ почнува со редовни состаноци со здруженијата за заштита на животните, првиот е во петок

ЈП „Лајка“ од овој месец почнува со редовни состаноци со здруженијата за заштита на животните кои ќе се одржуваат два пати во месецот, информираат од таму. Целта, како што велат е, со заеднички напори да се постигне – што поголем број стерилизирани бездомни кучиња и намалување на нивниот број на улиците, лоцирање на клучните проблеми во процесот на справување со...

Заев: Лажните вести шират омраза, очекувам похрабри чекори од ЗНМ

Премиерот Зоран Заев очекува похрабри чекори од Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во борбата против лажните вести и нивното пласирање во медиумите, бидејќи тие не само што шират омраза, уништуваат чест и достоинство на поединци, туку им штетат и на интересите на државата, уривајќи ги и попречувајќи ги нејзините стратегии. „Од она што го добивам како анализи и од...

Маричиќ: Во измените на Кривичниот законик ќе продолжиме да разговараме со медиумските работници

Министерот за правда Бојан Баричиќ на денешната прес-конференција, меѓудругото говореше и за легислативата која се однесува на заштита на новинарите и на медиумските работници. „Паралелно треба да се разговара и со обвинителство и со судството, бидејќи сигурен сум дека на оваа тема можеме да имаме и дополнителна едукација на кадрите и во извршната власт, меѓутоа и во обвинителството и во...

Синдикатите незадоволни: Владата не ги прифати нашите забелешки за третиот пакет мерки

Повеќе синдикати, граѓански организации и здруженија не се согласни со третиот пакет мерки за економска помош на Владата и реагираат дека е тој донесен без усогласување со нивните ставови и барањата, посочени на заедничкиот состанок со владините претставници. Во нивното заедничко соопштение стои дека Владата не прифатила ниту една од дадените забелешки. „Особено сме незадоволни од мерката за паричен надоместок...

Новинарските здруженија ја осудија условната казна затвор за уредникот на „Инфомакс“

Новинарските здруженија ја осудија пресудата за главниот и одговорен уредник на „Инфомакс“, Александар Митовски, кој е осуден на условна затворска казна од шест месеци поради оддавање службена тајна. Имено, Митовски лани во август на порталот „Инфомакс“, објави официјален документ, записник од сведочењето на бизнисменот Орце Камчев кога го пријавил рекетирањето од Бојан Јовановски. Во однос на изречената пресуда, претседателот на...

СЕММ, ЗНМ, ССНМ, МИМ: Очекуваме силни заложби за реформи во медиумите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Македонскиот институт за медиуми (МИМ), по повод Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај потсетуваат на потребата од сериозен ангажман на сите релевантни актери околу крупните реформски чекори во медиумскиот сектор во државата. „Kлучните системски...

Ограничување на средствата од донации за партиите, предлагаат граѓанските здруженија

Граѓанските здруженија реагираат во врска со неодамнешното донесување на измените и дополнувањата на Законот за финансирање на политички партии. Од таму велат дека „усогласувањето на законските решенија било направено на нетранспарентен начин и иако се наведува дека законското решение црпи легитимитет од препораките на граѓанското општество дадени во документот „Блупринт - Предлог за итни демократски реформи“,  тие препораки се само селективно...

Спасовски: Сите истраги против граѓанските организации официјално се затворени

Сите истраги против граѓанските организации и фондации што почнаа во 2016 година, а се одвиваа и во голем дел од 2017 година се официјално затворени, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на денешната средба со претставници на дваесетината организации. На средбата на која присуствуваа и директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски, директорот на Управата за финансиско разузнавање...

„Тврдокорни“: ДПМНЕ има последна шанса да си го врати епитетот ВМРО

Членови и претставници на здруженијата „Тврдокорни“, „Семакедонски национален совет“ и „Мост - Македонски обединети сили“ вечерва одржаа мирен протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, против законот за употреба на јазиците. Горан Неделковски од „Тврдокорни“ пред седиштетот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека оваа партија ја има последната шанса да ја одбрани Македонија и да го заштити народот од законите што ги носи СДСМ. -...

„Тврдокорни“ го прогласија Иванов за „кукавица од претседател“ бидејќи не ги примил

Дваесеттината членови на здружението „Преродба“, Семакедонскиот национален совет „Македониум“ и Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ кои денеска излегоа на протест пред претседателската резиденција, не успеаја да му го предадат барањето на претседателот Ѓорге Иванов за одземање на мандатот на премиерот Зоран Заев. Претставници на здруженијата пред резиденцијата соопштија дека биле известени од обезбедувањето дека Иванов си заминал. Гневни поради ова, тие го прогласија...

Заев: МРТ ќе биде независен медиум, со независен директор и со независни уредници

Со парите што ќе се издвојуваат од буџетот на државата за „Македонската радио-телевизија“ (МРТВ), ќе се обезбеди независност на националниот сервис, порача лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, од вчерашниот партиски мининг во Тетово, во рамките на кампањата за локалните избори на 15 октомври. Ова Заев го истакна зборувајќи за укинувањето на радиодифузната такса, со која досега се обезбедуваа...

Собирањето потписи за лицата со посебни потреби продолжува во другите градови

Денеска до пладне во Штип, 600 граѓани се потпишаа во книгите за собирање потписи за измена на закони и на подзаконски акти за соодветни права на децата со посебни потреби. Претседателот на здружението „Сплотени срца“, Зоран Мијалков, кој е и татко на дете со посебни потреби, изјави дека очекува акцијата да се интензивира. - Денеска и утре ќе се постават книги за...

122 граѓански организации побараа поддршка од граѓаните, институциите и од Владата

„Нападот врз граѓанските организации не е само пропагандна вест за која се слуша по медиуми. Тоа е напад на граѓанското општество, на честа, на достоинството и на угледот на граѓани кои тука се родени, живеат, работат, плаќаат даноци, а своите работа и ангажман, професионално или волонтерски, ги посветиле на подобрување на животите на сите граѓани во државава еднакво“, порача...

Општина Охрид го распиша кoнкурсот за наградaта „Св. Климент Охридски“

Општина Охрид денеска извести дека е отворен конкурсот за наградата „Св. Климент Охридски“ за 2016 година. Со наградата се оддава највисоко признание за животно дело, односно за долгогодишни остварувања и за врвни достигнувања во сите области од општествениот живот кои се од особено значење за општината, придонесуваат за развојот на градот и за негова афирмација. Како што посочуваат од Општина Охрид, право...

Протест: Стоп за загадувањето или блокада на градовите на 15 јануари

Ограничување на движењето на возилата во поширокото централно градско подрачје, воведување сообраќаен режим во денови кога има енормна загаденост, забрана на движење на возила кои користат горива со понизок стандард од „еуро 4“ и дизел, намалување на цената на билетот во јавниот превоз се дел од мерките што граѓаните и еколошките здруженија од Скопје, Тетово, Битола, Кочани, Кичево ги побараа од...

Средба за медиумите ќе има в среда

Работните групи за медиумската сфера денеска и утре нема да имаат средби, дознаваме од извори во преговарачките тимови. Наредната средба, најверојатно, ќе се одржи в среда, а рокот за да се постигне договор е крајот на оваа недела. Во петокот, Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинари пред Клубот на пратеници најавија дека ќе протестираат ако новинарските здруженија...

Селмани: Големите казни ќе ги затворат медиумите

Доколку новинарските здруженија не бидат вклучени во разговорите за медиумите на политичките партии и на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте, новинарите ќе протестираат пред Клубот на пратеници, изјави претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани. Тој реагираше на последните измени на Изборниот законик во кој се вклучени и интернет-порталите и предвидени се глоби од 8.000 евра. - Најновите измени во Изборниот законик, кои...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...