fbpx
Таг: Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ)

таг: Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ)

Државните функционери и политичари да престанат со непрофесионалното однесување кон новинарите, реагира мрежата „SafeJournalists“

Во изминатите три недели, државните функционери покажаа омаловажувачко, непрофесионално и арогантно однесување кон новинарите за време на прес-конференциите во Северна Македонија, реагира балканската мрежа „SafeJournalists“, која обединува новинарски здруженија од Србија, Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово. Во соопштението на мрежата се вели дека несоодветна комуникација од државни функционери кон новинари во земјава имало пет пати...

Почина новинарката Гордана Стошиќ

По кратко боледување утрово во Скопје на 63 годишна возраст почина долгогодишната новинарка Гордана Стошиќ, соопшти Зрдужението на новинари на Македонија (ЗНМ) изразувајќи длабоко сочувство до семејството на колешката. Во почетокот на 1990-те беше дел од тимот на популарната дебатна емисија на МРТВ „Без наслов но со повод“ од каде премина во А1. Во својата богата новинарска кариера Стошиќ беше генерален...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се вели во соопштението, денеска сериозно ги прекршиле правата на новинарите Фуркан Салиу и Авни Тахири, преку насилно одземање на нивната опрема и нивно незаконско задржување против нивна волја. „Според колегите, овој...

ЗНМ: Екипа на телевизија Алсат спречена да ја врши својата работа

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара итна реакција од општина Сарај за вчерашна случка со екипата на телевизија Алсат, каде што тие, од страна на локалните жители биле спречени да снимаат. Како што објаснуваат од ЗНМ, вчера напладне новинарската екипа на телевизијата во состав Мелихате Рустеми (новинарка) и Бојан Костовски (снимател) биле спречени да ја вршат својата работа. „Екипата пристигнала...

ЗНМ и СЕММ реагираат на стигматизирачкиот и омаловажувачки пристап на Апасиев кон новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во заедничко соопштение го осудуваат непристојниот и груб однос на пратеникот Димитар Апасиев кон новинарите, служејќи се со стигматизирачки и дискриминаторен говор и нарекувајќи ги новинарите „проститутки“, во знак на незадоволство за начинот на којшто известуваат од меѓувладината конференција во Брисел. Со самото тоа, реагираат...

Летен камп за млади новинари: Дигитализацијата на медиумите носи нови предизвици за младите новинари

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје од 13 до 16 јули одржаа летен камп за млади новинари во Охрид. Од ЗНМ информираат дека целта на едукативната работилница е преку дружење и размена на искуства и вештини да се придонесе кон градење на капацитетите и унапредување на професионалните стандарди на младите новинари во...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...