fbpx
Таг: Здружение за еманципација на жени

таг: Здружение за еманципација на жени

Меѓународен ден за елиминација на насилството врз жените: Потребна е промена во досегашниот пасивен однос

Денешниот ден, 25 ноември го одбележува Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените со кој започнува и светската кампања „16 дена активизам против насилството врз жените“. Неговото одбележување за прв пат станува официјализирано во 1999 година од страна на Обединетите Нации и истиот е дефиниран од страна на „Истанбулската Конвенција“ или Конвенција на Советот на Европа за спречување и...

ЕСЕ: Во пандемијата, секоја трета жена не добила здравствена услуга, а 63 отсто не стигнале до специјалист

Во првите шест месеци од пандемијата на ковид-19, голем број жени во државата се соочија со губење на работното место, пад на месечните приходи, зависност од државна помош и отежнат пристап до здравствени услуги. Пандемијата двојно го зголеми бројот на жени зависни од државна помош, а бројот на домаќинства кои гладуваат пораснал од три, на седум отсто, покажува истражувањето...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...