fbpx
Таг: Здружение на граѓани

таг: Здружение на граѓани

Здружението „Цар Борис Трети“ е избришано од Централниот регистар

Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари „Цар Борис Трети“ Охрид е избришано од Централниот регистар. Ваквиот епилог следува откако министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението за неусогласеност, врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности за употреба на името Цар Борис Трети во називот на охридското здружение. Комисијата за употреба на...

Лога го потпиша решението за неусогласеност на името на Здружението „Цар Борис III – Охрид“

Министерот за правда Кренар Лога, врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности, го потпиша решението за неусогласеност за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари Цар Борис III Охрид. Комисијата за употреба на имиња на личности смета дека евентуалното именување на здружението...

Искршено стаклото на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Повторно е оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. На фан страницата на Фејсбук на овој клуб, е објавено дека „маскирани патриоти“ чии лица се видливи, „уште еднаш ги нападнале Бугарите и бугарските клубови“. „До кога ќе молчиме?“, прашуваат тие. Во охридската полиција оштетувањето било пријавено во 2.05 часот по полноќ. Полицијата работи на расчистување на настанот. Оштетувањето било направено...

Контраспин: По свадба тапани – Владата допрва ќе ги „проучува“ усвоените измени на Законот за здруженија

Премиерот Димитар Ковачевски и Владата на седница ќе ги разгледуваат веќе донесените измени на Законот за здруженија на граѓани и фондации, по што ќе се решава дали има нешто проблематично во нив за да се измени или да се испрати на Венецијанската комисија на проценка. Спинот не е само во темелното разгледување од сите аспекти на законски материјал што...

Протест против здружението „Цар Борис III“, советодавно тело ќе дава мислење при именување со историски личности

„Фашизмот мора да падне“, „Не за бугарскиот Хитлер“, „Со фашисти не сме исти, ние сме антифашисти“, се само дел од паролите со кои десетици демонстранти денеска го искажаа своето незадоволство поради отворањето на Здружението на граѓани именувано како „Цар Борис III“ во Охрид. Протестот е организиран од партијата Левица, а е поддржан од ВМРО-ДПМНЕ. Беше предвидено свеченото отворање на...

В петок, културно-едукативен настан во организација на Здружението на граѓани Културно ехо

Меѓународното Здружение на граѓани Културно ехо Скопје, ќе реализира културно-едукативен настан во Домот на култура во Ѓорче Петров во петок во 20 часот. Тема на проектот „Создаваме град, градиме иднина!“ е новиот генералeн урбанистички план за Скопје (ГУП за период од 2023 до 2032 година), кој е најважниот документ за планирањето на иднината на градот. „Проектот има за цел да...

Охридскиот совет решава за седумте бесправно изградени објекти во „Градиште“

Членовите на Советот на општина Охрид денеска на седница, меѓу другите точки на дневниот ред, треба да расправаат и за  легализација на седум бесправно изградени објекти во Авто кампот „Градиште“. Од здружението на граѓани „Оревче“, побараа oтфрлање на предлог-одлуките за легализација на бесправно изградени објекти во авто кампот. Станува збор за околу стотина семејства од Пештани, инаку сопственици на 100.000...

Се затвори институтот „Павел Шатев“

Здружението на граѓани Институт „Павел Шатев“ престана да постои со одлука на собранието на здружението, донесена на 2 март годинава, пишува порталот „Призма“. Одлуката денеска била потврдена во Централниот регистар и институтот е избришан од евиденцијата на здруженија на граѓани. Здружението, кое постоеше пет години, беше познато по анкетите за јавно мислење кои речиси без исклучок даваа предност на ВМРО-ДПМНЕ. Последната...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...