fbpx
Таг: здравство

таг: здравство

Алармантна е состојбата со смртноста на новороденчињата, предупреди СДСМ

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска предупреди дека состојбата со смртноста на новороденчињата во земјава е алармантна и го обвини министерот за здравство, Никола Тодоров, за катастрофалните политики во ресорот со кој раководи. Во изминатите шест месеци од оваа година на Клиниката за гинекологија и акушерство починале дури 82 новороденчиња, а само во последните две недели починале 20 новороденчиња, објави денеска д-р Ангелчо...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се крие зад празните соопштенија полни со неточни информации

Никола Тодоров се појавува во јавноста бидејќи има што да покаже, презентира, најави и реализира, стои во соопштението од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, на реакцијата на СДСМ по најавата на министерот за здравство на нови тимови, возила и плати за Итната медицинска служба во Скопје. „СДСМ не се ни појавува во јавноста, туку се крие зад празните соопштенија полни со неточни информации,...

Прв чекор кон легализацијата на канабисот за медицински цели

Собраниската комисија за здравство денеска го усвои предлогот за изменување и за дополнување на Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци во прво читање и го даде на понатамошно разгледување. Измените се однесуваат на легализација и на контролирана употреба на строго контролирани производи од канабис за медицински цели во Македонија. – Потребата од донесување вакво законско решение е желбата...

Утре протест по повод годишнината од смртта на Тамара

Утре, во 12 часот, пред Јавното обвинителство во Скопје ќе се одржи протест по повод едногодишнината од смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес. Организаторите бараат јавниот обвинител итно да покрене обвинение против одговорните за нејзината смрт. Откако настанот беше инициран на социјалната мрежа „Фејсбук“, Јавното обвинителство соопшти дека за овој случај се осомничени повеќе лица. Денеска, само еден ден...

ВМРО-ДПМНЕ: Здравјето на граѓаните никогаш не било приоритет за СДСМ

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ реагираше на соопштението на СДСМ во врска со состојбата во здравството, истакнувајќи дека здравјето на граѓаните никогаш не било приоритет за опозициската партија. - СДСМ сака народот да заборави дека во нивно време пациентите беа оставени без акцелератор за зрачна терапија. СДСМ сака да се заборави дека болните од рак беа принудени да патуваат во Грција за зрачна...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема кредибилитет да ги оспорува успесите во здравството

Од СДСМ сакаат здравствениот систем во земјава да биде ист како оној пустош што тие го оставија во наследство, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ. „СДСМ е против изградба на нови болници и клиники. СДСМ е против тоа граѓаните на Македонија да се лечат со помош на нови современи апарати. СДСМ е против тоа граѓаните да бидат третирани од доктори што ги...

Денеска интерпелација за министерот Никола Тодоров

Денеска, во 12 часот, на последната седница на Собранието за оваа година, пратениците ќе треба да гласаат за интерпелација на министерот за здравство Никола Тодоров, предложена од СДСМ. Се очекува денеска во 18 часот платформите „Тодороф“ и „Ајде“ да протестираат пред Собранието.

Македонците може да користат бесплатно здравство во Словачка

На 1 декември 2015 година стапи на сила договорот меѓу Македонија и Словачка за социјално осигурувањ. Врз основа на овој договор, осигурените лица за време на привремен или постојан престој на територија на другата држава, можат да користат бесплатни здравствени услуги, информираат од Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ). - На основа на европската картичка за здравствено осигурување, осигурените лица на Словачка...

За да закажете преглед, јавете се на телефонот на кој никој нема да ви одговори!

Со денови се обидувам да закажам преглед на Институтот за микробиологија, затоа што единствениот начин за тоа е телефонски, но никој не се јавува, реагира Марија Кузевска од Скопје, која девет години се мачи со стерилитет. Таа вели дека почнала да врти на телефонскиот број на 12 ноември (четврток) за да закаже за понеделник, 16 ноември, но никогаш никој не...

Тодоров нема да поднесе оставка, договорено поголемо обезбедување на Клинички центар

Министерот за здравство, Никола Тодоров, нема да поднесе оставка и покрај тоа што чувствува морална одговорност. - Чувствувам морална одговорност за секој настан што се случува во здравството и сè што ќе се случи, нормално е да ме тангира. Не знам дали некој во светот може да спречи некој кој е со ваков морален код да го направи тоа што го...

СДСМ: Ние знаеме како да го подигнеме срушеното здравство

Македонија е на последното место во Европа по здравствени услуги, според Европската служба за здравствена заштита, обвини СДСМ. Од партијата велат дека системските проблеми и нефункционирањето на здравствениот систем во Македонија резултираат со трагични последици врз животите на граѓаните. „Здравството тоне. Нема доволен лекарски кадар, нема соодветна опрема, недостига медицински материјал. Граѓаните сè повеќе плаќаат, а добиваат сè помалку и...

МЗ: СДСМ ќе ни овозможи од собраниската говорница да направиме пресек на состојбите во здравството

Министерот за здравство ќе даде одговор на интерпелацијата пред законодавниот дом, се вели во реакција од Министерството за здравство. Оттаму велат дека се благодарни на СДСМ што им дава можност во законодавниот дом да бидат соочени фактите за да се направи разлика каква била состојбата во здравството претходно, а каква е сега. „Со користење на инструментот интерпелација, СДСМ ќе ни овозможи...

Опозицијата поднесе интерпелација за министерот Никола Тодоров

„Пратеничката група на СДСМ и на коалициските партии поднесе барање за разрешување на Никола Тодоров, односно интерпелација, од челната позиција во Министерството за здравство. Бараме одговорност од Никола Тодоров за системските проблеми и за целокупниот хаос во здравството што резултира со трагични последици врз граѓаните, врз пациентите“, изјави денеска Јагода Шахпаска, пратеничка од опозицијата и претседателка на собраниската Комисија за здравство. -...

ГОБ „8 Септември“: Не треба да се заборави напредокот постигнат во здравството

„Поради зачестената практика да се оцрнуваат докторите, Министерството за здравство и реформите што тоа заедно со Владата ги спроведува, чувствуваме потреба, како менаџмент на ЈЗУ ГОБ „8 Септември“ – Скопје, да се обратиме до јавноста“, стои во соопштението од оваа институција. „Веруваме дека во здравствените установи постојат изолирани случаи на неодговорни доктори, меѓутоа не треба според нив да се цени квалитетот на...

Од денеска, секој ден во 18 часот, протести „Доста е“ пред Владата

Почнувајќи од денеска, секој ден, во 18 часот, пред Владата ќе се одржува протест под мотото „Доста е“. Граѓаните ги повикуваат надлежните да преземат одговорност за загубените животи по булеварите и во болниците. „Доста беа сериски убиства по болниците и на улиците! Имаме право на живот, имате одговорност за оставка. Еден живот завршен на пешачки премин на зелено, друг од страна...

ЛП: Министерството за здравство сноси одговорност за настани во јавното здравство

Според Либералната партија, случајот со родилката и со бебето во гевгелиската болница е кулминација на состојбите во јавното здравство и бараат темелна истрага за случајот. Воедно, оттаму реагираат на последното соопштение на Mинистерството за здравство, со кое оваа институција се обидува целосно да се изземе од одговорност. - Истакнуваме дека целото здравство не може да биде одговорно за ваквите несакани трагедии, а Министерството...

Истражување: Македонија има најлош здравствен систем во Европа

Македонија има најлош здравствен систем во Европа, а Франција има најдобар, пишува „Бизнис Инсајдер“, објавувајќи ги резултатите од  истражувањето на српскиот независниот истражувачки центар „Нумбео“. Франција е на врвот на листата со 82,58 поени, а Македонија е на дното со 35,12 поени, „Нумбео“ ги комбинира локалните податоци со уникатниот Индекс на здравствена заштита, при што се добива единствена мерка за состојбата на...

Повредените полицајци се во добра здравствена состојба

На Хируршките клиники во Скопје, во моментов, се згрижени 20 пациенти и сите се во стабилна здравствена состојба, информираат од Министерството за здравство во врска со здравствената состојба на хоспитализираните припадници на безбедносните сили на Република Македонија. „Во ГОБ „8 Септември“ се згрижени девет припадници на безбедносните сили на Македонија, сите се во добра здравствена состојба и се очекува во тек...

Починал човек во Министерството за здравство

Министерството за здравство соопшти дека денеска, околу 14 часот, во просториите на министерството му се слошило на надворешно лице (странка), по што веднаш е повикана екипа на Итна медицинска помош. „Од Здравствен дом - Скопје информираат дека повикот е примен во 14.05 часот, по што веднаш е предадена покана за упатување возило на Итна медицинска помош, кое во најкраток можен...

Конференција на земји-членки на здравствената мрежа на ЈИЕ

Во хотелот „Александар палас“ во Скопје, денеска ќе се одржи конференциjа на земји-членки на здравствената мрежа на Југоисточна Европа, на која ќе се обрати министерот за здравство, Никола Тодоров. На конференцијата ќе присуствуваат поголем број претставници од десетте земји-членки на здравствената мрежа на ЈИЕ. Свое обраќањер ќе има и регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Сузана Јакаб. На конференцијата ќе се...

Поради изборите, Владата ги прогласи 24 април и 8 мај за неработни денови за сите граѓани

Владата на денешната седница заклучи дека 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради...