fbpx
Таг: здравствени работници

таг: здравствени работници

Филипче: Заминувам од позицијата министер горд на сработеното

Ми беше чест и задоволство да ви служам во изминатите 4 години. Заедно поминавме многу во историски најтешкиот период за македонското здравство. Поддршката која ја добивавме јас и моите колеги ни даваше сила да продолжиме напред и да ја водиме битка со пандемијата, рече екс-министерот за здравство Венко Филипче во видеообраќање до јавноста. Тој се заблагодари на оние што го...

Филипче: во 2022 платите на сите вработени во здравството ќе се зголемат за 5%

На денешниот работен состанок што се одржа меѓу министерот за здравство д-р Венко Филипче и синдикалните здруженија на здравствените работници беше потпишан анкес на колективниот договор според кој во годината што следува е предвидено да се реализира зголемување на платите на 5% на сите вработени во здравството. „Во изминатите 4 години оваа Влада го врати достоинството на лекарите и медицинскиот...

Филипче му се заблагодари на Заев за поддршката во здравството

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на премиерот во заминување Зоран Заев, му подари слика во знак на благодарност. Сликата му беше врачена во Националната опера и балет, а беше во рамки на церемонијата за доделување на благодарници за здравствените работници од ковид-центрите. „Дозволете да ви врачам подарок за долго сеќавање. Сакам да се заблагодарам на поддршката што ја дадовте...

Порталб: Договорите за работа на патронажните сестри ќе бидат продолжени

Договорите за работа на патронажните сестри од земјава ќе бидат продолжени, а во текот на наредната година ќе има огласи за трајно вработување, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба со медицинските сестри, пишува Порталб.мк. Патронажни сестри, чии договори истекуваат на крајот на овој месец, поради што стравуваа дека ќе останат без работа, минатата недела во знак на...

Порталб: Филипче за понеделник ја презакажа средбата со медицинскиот патронажен персонал

Средбата со медицинскиот патронажен персонал од земјава, министерот за здравство Венко Филипче ја одложи за понеделник, иако претходно најави дека истата ќе се реализира до вчера. Медицинските сестри од крајот на овој месец се во опасност да останат без работа, бидејќи две години работат под договор, пишува Порталб.мк. Порталб.мк разговараше со една од медицинските сестри, вработени преку овој проект, која...

Порталб: Од следниот месец, над 130 здравствени работнички во опасност да останат без работа

Патронажните медицински сестри во земјава се во опасност да ги загубат своите работни места. Тие две години работат со договор што истекува на крајот на месецот. За овој проблем, во вторникот до Министерството за здравство, тие доставија допис до министерот Венко Филипче, со кој бараат да им се издадат решенија за работа. Министерот најави дека до утре ќе се сретне...

МЗ: Од денеска започна пријавувањето за вакцинација од сезонски грип

За вакцинација од сезонски грип годинава земјава има набавено 40.000 дози четиритипни вакцини, информираат од Министерството за здравство. Овие вакцини се наменети за старите лица над 65 години, лицата со хронични заболувања, здравствените работници, бремените жени и децата на возраст од 6 месеци до 5 години како ризични групи. Веќе трета година по ред вакцината за овие групи граѓани е...

Пред Самитот во Глазгов, здравствените организации потсетија на придобивките од климатските активности

Светските лидери, кои ќе се соберат на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации COP 26 во Глазгов, добија отворено писмо од над 400 меѓународни здравствени организации и експерти, јавува Гардијан. Тие ги повикуваат политичарите да ги земат во предвид здравствените придобивки од климатските активности пред одржувањето на COP 26, кој е предвидено да започне на 31 октомври. „Знаеме дека...

Судири на демонстранти и полицијата на протестот во Атина против вакцинација на медицинарите

Големиот протест вчера вечер што се одржа во Атина мина во знакот на судири на некои демонстранти со полицијата, при што се користеше и солзавец. Околу 7.000 луѓе се собраа вчера во центарот на главниот град на Грција за да протестираат против задолжителната вакцинација против ковид-19 на здравствените работници. Од среда, оние здравствени работници што не се вакцинирани барем...

Порталб.мк: Битката со корона вирусот досега ја изгубија 27 здравствени работници

Измина повеќе од една година откако корона вирусот почна да се шири во С. Македонија и на првата одбранбена линија го дочекаа лекарите кои продолжуваат да работат и покрај ризиците. Бројот на здравствени работници што го загубиле животот од корона вирусот досега изнесува 27, според податоците од Институтот за јавно здравје, пишува Порталб.мк. До овој момент вкупната бројка на лица...

Вистиномер: Вакцинацијата не заврши за еден ден

Објава на Фејсбук пласира погрешна информација дека имунизацијата со вакцините на „Фајзер“ кои стасаа од Србија, ќе почне и ќе заврши во еден ден, пишува Вистиномер.мк во својата нова анализа, што подолу ја пренесуваме во целост. Во постот е пренесен текст кој уште во самиот наслов тврди: „Во среда почнува и завршува вакцинацијата, од четврток чекаме нови вакцини“. Но, тоа не...

Претседателката на Лекарската комора се вакцинираше, порача дека имунизацијата е најсилно оружје против ковид-19

Претседалката на Лекарската комора на РСМ, Калина Гривчева Старделова ја прими првата доза од вакцината против ковид-19. Таа е дел од здравствените професионалци кои се ангажирани во еден од ковид центрите во земјава. „Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури и тоа досега многу пати го докажала историјата. Затоа, порачувам дека никој, а особено здравствен работник, не треба...

Филипче: Вкупно 70 отсто од здравствените работници сакаат да се вакцинираат

Седумдесет отсто од здравствените работници сакаат да се вакцинираат со вакцини против ковид-19, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма. Тој кажа дека здравствените работници што сега се пријавиле, испратиле добар сигнал. „Вкупно 70 отсто од целокупниот број на здравствени работници кажаа дека сакаат да се вакцинираат. Вакцините се безбедни, развиени...

Околу 4.000 здравствени работници се пријавиле да примат вакцина против ковид -19, тоа се речиси сите што работат со ковид-пациенти

Речиси сите здравствени работници кои работат со ковид-пациенти низ државата се пријавиле за вакцинација, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче, кој кажа дека оваа бројка изнесува 4.000 лица. Инаку во државата има вкупно околу 3.000 доктори и 9.000 сестри. Неодамна, Министерството за здравство излезе со податок дека резултатите од анкетата што ја спровеле, покажуваат дека меѓу 70 и...

Безмалку 70 отсто од здравствените работници во земјава на анкета рекле дека ќе се вакцинираат

Националната техничка работна група за ковид-19 при Министерството за здравство направила анкета на здравствените работници, здравствени соработници, административни работници и техничка служба за вакцинирањето против корона вирусот во јавното здравство. Од 13.690 испитаници, 68,1 отсто одговориле дека ќе се вакцинираат, а 31,9 отсто рекле дека нема да се вакцинираат со вакцини против ковид-19, информираат тие. - Анкетирани беа и 579...

Уметникот Рејан Етеми нацрта мурал посветен на лекарите на влезот во Тетово

Тетовскиот уметник, Рејан Етеми нацртал мурал на влезот во Тетово, во чест на лекарите и медицинскиот персонал, пишува „Порталб.мк“. Во овој дел од градот порано имаше написи со говор на омраза, како „смрт за шиптари“. Наспроти ова, деновиве, сите што ќе го посетат Тетово ќе наидат на нов мурал создаден од уметникот Рејан Етеми. Тој го направил ова за да искаже...

Од понеделник исплата на бонусот за штипските медицинари кои работеа со ковид-пациенти

На сметката на Клиничката болница – Штип префрлени се средствата, со кои треба да бидат исплатени бонусите за здравствените рабонтици кои изминагтите месеци работеа со пациенти со ковид-19. Како што потврди директорот Ален Ѓеоргијев, околу 230 доктори, медицински сестри, техничари и останатиот помошен персонал, ќе добијат по 30.000 денари. -Од понеделник почнува исплатата и средствата ќе бидат наменети за сите...

Филипче ја најави модуларната болница во Штип за крајот на јануари, медицинарите ќе добијат по 30.000 денари

Се поставуваат монтажните бараки во кругот на Клиничката болница во Штип, каде ќе бидат сместени 46 кревети, дијагностички лаборатории, монтажни дигитални рентген и ехо апарати, како и посебен оддел за персоналот. Модуларната болница ќе има централен довод на кислород. Тука, на крајот на јануари следната година, се очекува да бидат префрлени сите пациенти заболени со ковид, со цел да...

Бесплатна вакцинација против сезонски грип на здравствените работници на нивните работни места

Министерството за здравство информира дека во оваа сезона на вакцинација против сезонски грип, за првпат е овозможено бесплатната вакцинација на здравствените работници да се спроведува во нивните матични установи, наместо да одат како и досега во Центрите за јавно здравје. Ќе се опфатат здравствените работници кои пројавиле интерес за вакцинација од јавно-здравствените установи во државата. „На овој начин, вакцината ја...

Здравствените работници кои се борат со Ковид-19 ќе добијат 20 отсто повисока плата за 2 месеци

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција информираше за нова мерка, со која владата ќе им изрази благодарност на здравствените работници кои директно се борат против Ковид-19 во земјава. Тие ќе добијат 20 отсто повисока плата за 2 месеци, која ќе им биде исплатена преку домашна платежна картичка. - Здравствените работници во битката со Ковид-19 се во првите редови и тие...

Од петок ќе им нов ценовник за струјата, просечната цена ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе нови одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 отсто од домаќинствата ќе се зголеми во просек...