fbpx
Таг: затвореник

таг: затвореник

Охриѓанец од затвор успеал да подигне брз кредит на туѓо име, доби кривична пријава од МВР

Лице на 52-годишна возраст кое издржувало казна затвор во Казнено поправна установа во Штип успеало да измами сограѓанин и да подигне брз кредит на туѓо име. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. (52) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „злоупотреба на лични податоци“. „Со намера да стекне со противправна имотна корист, преку...

Затвореник од „Идризово“ 7 месеци по телефон глумел директор: Измамил 7 лица за над 5.100 евра

Затвореник од скопскиот затвор „Идризово“ седум месеци преку мобилен телефон се јавувал на различни лица, лажно се претставувал како директор и успеал да измами седум лица и да причини материјална штета од околу 315.000 денари (над 5.100 евра), информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.А.(34) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за...

Затвореник починал во скопски Клинички центар, Србин пронајден мртов на улица

Затвореник што боледувал од рак вчера починал во Клинички центар - Скопје, а српски државјанин бил пронајден мртов на улица во Македонски Брод, соопштува полицијата. Според билтенот на МВР, вчера, рано наутро, во затворското одделение на Клинички центар починал П.Ј. (60) од Скопје, кој боледувал од карцином на грлото. Тој издржувал затворска казна во „Идризово“. Во вториот случај, жител на Радовиш вчеравечер...

Избеган затвореник избодел човек, ограбувал со пиштол и запалил две возила

Затвореник кој избегал од „Идризово“ во март, бил уапсен завчера во парк во Капиштец, откако во изминатиот период избодел човек со нож, со закана со пиштол ограбил жена и со соучесници запалил две возила, соопшти МВР. Полицијата го уапсила откако добила дојава каде се движи. Д.Т.(29) од Скопје, на 13 мај, околу 3.30 часот, пред аптека во непосредна близина на...

Косовец платил 8.000 евра за лажно помилување од претседателот Иванов

Двајца скопјани добија кривични пријави за измама оти излажале Косовец кој бил во македонски затвор дека може да му издејствуваат помилување од претседателот на Република Македонија и за тоа му зеле вкупно 8.000 евра. СВР Скопје поднел кривична пријава против А.Т. (37) и З.П. (46) и ги товари дека од мај 2014 г. до март 2015 година го довеле Косовец...

Починал млад затвореник во „Идризово“

Цимерите вчеравечер го пронашле 21-годишниот затвореник А.Р. онесвестен во ќелијата, по што бил пренесен со брза помош на Токсиколошка клиника во Клинички центар, каде лекарите констатирале смрт, соопшти СВР Скопје. За случајот полицијата била известена од затворските чувари. Телото на починатиот млад затвореник по наредба на јавен обвинител е предадено за обдукција.

Првиот затвореник на ЦИА по 11 септември останува во Гвантанамо

Одборот на американската влада го отфрли барањето за ослободување на Палестинец од затворот Гвантанамо, првиот затвореник на ЦИА по нападите од 11 септември 2001 година. Во соопштението на одборот на владата на САД за периодична ревизија е наведена „некогашната вмешаност во терористички активности“. Затвореникот Зејн ел Ибидим Мухамед Хусеин претходно се појави пред одборот во август. Тој се наоѓа во американската...

Во Идризово почина затвореник

Во Ургентниот центар утрово почина Д.Б. (67) од Дебар, осуденик во затворот КПУ „Идризово“, соопшти полицијата. По наредба на јавен обвинител, телото е предадено на обдукција.

Нападнат полицаец додека се обидувал да уапси побегнат затвореник

Припадник на штипската сообраќајна полиција бил физички нападнат додека со колеги се обидувал да уапси 23-годишно момче од градот, кое се барало поради бегство од затвор, информираат од полцијата. Според информациите, екипа на штипската сообраќајна полиција вчера, околу 13.30 часот, при контрола на возило, марка „лада“, со охридски регистарски таблички, констатирале дека возачот С.Д. (23) се бара поради бегство од...

Затвореникот што се самозапали во битолскиот затвор транспортиран во Скопје

Затвореникот што синоќа се самозапали во битолскиот затвор поради серизоноста на повредите итно е транспортиран во скопските клиники. Комановецот Ферат Алии кој отслужувал казна затвор во Битола, се бори за живот откако со колонска вода се самозапалил. Од болницата во Битола велат дека половина од неговото тело е со изгореници од трет степен. - Долните екстремитети се со серизони изгореници,...

Белгиски затвореник ќе биде еутаназиран на 11 јануари

52-годишниот Франк Ван ден Блекен, кој издржува затворска казна во психијатриски институции веќе 26 години за повеќе силувања и за едно убиство во Белгија, ќе биде еутаназиран на 11 јануари, објавија локалните медиуми. Ван ден Блекен поднесе барање за еутаназија во 2011 година, повикувајќи се на фактот дека неговата болест е „неизлечива“ и дека преживува „неподносливи“ психолошки болки, потврдија повеќе...

Пронајден мртов затвореник во Струга

Во казнено-поправната установа во Струга, вчера е пронајдено безживотно тело на затвореник, кој бил на возраст од 35 години и бил осуден за загрозување на сигурноста. По наредба на јавен обвинител, телото е предадено на обдукција, а почната е истрага за да се откријат причините за смртта.

Мехмедовиќ: Го подготвуваме системот за евентуална епидемија со мајмунски сипаници

Да го подготвиме системот што е можно подобро за да одговори на евентуална епидемија со мајмунски сипаници и во нашата земја, е целта на Комисијата за заштита од заразни...