fbpx
Таг: затворен

таг: затворен

Ангелов: Додека не се утврдат точните штети, мостот „Беласица“ ќе остане затворен

Мостот „Беласица“, кој го поврзува Ист гејт со железничката и автобуската станица ќе биде потполно затворен за пешаци и моторни возила додека се утврдат и санираат штетите од пожарот кој ноќеска го зафати долниот дел на мостот. Како што кажа директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, ваква одлука донесе Град Скопје, затоа што овој мост претставува...

Инспекцијата синоќа изврши 742 контроли, затворен е објект во Гостивар

Од вчера вечер инспекциските служби почна да постапуваат според новите, поголеми овластувања, прецизирани во последните измени во Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести. Така, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во повеќе градови изврши 48 надзори и 742 контроли во угостителски објекти, казина и обложувалници, согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и Здравствените...

Од денеска до 4 август во Грција ќе може да се влезе само преку граничниот премин „Евзони“

Грчките гранични премини „Ники“ и „Дојрани“ ќе бидат затворени за патнички и за товарен сообраќај во периодот од 22 јули (среда), од 00.00 часот, до 04 август 2020 (вторник), соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од, и во Грција во наведениот период, тоа ќе може да...

Авиосообраќајот е нормализиран, Евзони сè уште е затворен

Утринава се нормализираше авиосообраќајот на аеродромот „Александар Велики“, откако синоќа поради густата магла беа откажани летови кон повеќе дестинации. Според информативната табла на веб-страницата на „ТАВ Македонија“, откажан е само летот кон Виена во 4.25 часот, а сите други летови се реализираат. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија...

Патот Маврово – Дебар затворен поради сообраќајна несреќа

Попладнево од 16 часот е затворен регионалниот пат Маврово - Дебар кај местото Манастирски ливади и сообраќајот е во целосен прекин поради сообраќајна незгода, информираат од АМСМ. Во сообраќајката, во која се судриле два камиони со српски и со бугарски регистарски таблички, нема повредени лица, но причинета е голема материјална штета. Камионите се движеле во спротивна насока и засега не се познати...

Затворен магистралниот пат Ресен – Битола – Прилеп

Магистралниот пат Ресен - Битола - Прилеп кај Битола е затворен за сообраќај поради одрони на патот, а возилата се пренасочуваат низ градот. Од Автомото-сојузот на Македонија соопштуваат дека сообраќајот на другите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози, соопшти утрово АМСМ. Обиколницата во Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се...

Поради одрони, затворен патот Ресен – Битола

Поради одрони, затворен за сообраќај е магистралниот пат А-3, Ресен - Битола - Прилеп, кај Битола, а возилата се пренасочуваат низ градот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму соопштуваат дека сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Обиколницата кај Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени,...

Авион на „Туркиш ерлајнс“ ја промашил пистата во Приштина, нема повредени

Аеродормот во Приштина привремено е затворен, откако синоќа авион на турската компанија „Туркиш ерлајнс“ ја промашил пистата при слетувањето на дождливото време. Во несреќата нема повредени патници и членови на екипажот. Портпаролката на приштинскиот аеродром, Валентина Гара, изјавила дека во авионот, кој полетал од Истанбул, се наоѓале 143 патници и осум членови на екипажот. Според Гара, авионот имал „мала несреќа“, во...

Патниот правец Битола – Ресен затворен за сообраќај поради свлечиште

Поради свлечиште, денеска повторно ќе биде затворен патниот правец Битола – Ресен, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Како алтернатива, сообраќајот е пренасочен преку Битола. Општинскиот пат село Долни Полог –  село Облешево, пред Кочанска Река, е во прекин поради прекопан коловоз, каде е направен канал за одводнување на надојдена атмосферска вода. На патниот правец Марвинци – Балинци – Брајковци,...

Утре два часа ќе биде затворен патот Охрид – Кичево

Утре од 13 до 15 часот ќе биде затворен за сообраќај патниот правец Охрид - Кичево. Според најавите, прекините во сообраќајот ќе бидат затоа што на делот помеѓу планинскиот превој Пресека и селото Врбјани ќе се изведуваат градежни работи со минирање.

Утре затворен за влез и за излез граничниот премин Дојрани

Граничниот премин Дојрани за влез и за излез од Република Грција ќе биде блокиран од 18 до 21 часот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Од 13 до 23 часот денеска во целосен прекин е и во сообраќајот при влез и излез од Грција на граничниот премин Меџитлија,  поради штрајк на грчките земјоделци.  

АМСМ: Внимателно возење низ клисурите и низ засеците поради можна појава на одрони

Поради снимањето на францускиот филм „А фонд“, денеска (9 ноември) и утре (10 ноември) автопатот А1, на делницата меѓу мотелот „Македонија“ и Градско, ќе биде затворен во периодот од 5 до 18 часот, а сообраќајот ќе се одвива по стариот пат, известиле од „Мануфактура продукција“, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Од АМСМ информираат дека сообраќајот се одвива по суви...

Делницата од Градско до Неготино ќе биде затворена до 18 часот

Делницата од Градско до Неготино денеска од 5 до 18 часот ќе биде затворена за сообраќај поради најавеното снимање на францускиот филм „А фонд“. Сообраќајот денеска на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, особено на...

Почнува изградбата на затворениот базен во Охрид

По долги подготовки, почнува изградбата на затворениот базен во Охрид, кој истовремено ќе биде и најмодерно здание од ваков вид во Македонија. Вредноста на објектот е 298 милиони денари и рокот на изведба е 30 месеци од почетокот на работата. Затворениот пливачки базен, чиј камен-темелник деновиве ќе се постави во Охрид, ќе има два базени, фитнес-клуб, продавница за спортска опрема,...

Заев на камперите: Покажавте како диктатор може да падне без капка крв

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, вечерва се обрати на граѓаните во „Кампот на слободата“ пред Владата. Тој на камперите им изрази „благодарност за истрајноста и за решителноста во битката за враќање на слободата и на демократијата“ во земјата. Вечерва кампот се затвора. - Го даваме овој простор како симбол и како потсетник на секоја идна влада да не помисли да си игра...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...