fbpx
Таг: затајување

таг: затајување

Вработен во обложувалница во Лисиче осомничен за „затајување“ на 4.800 евра од работното место

Вработен во спортска обложувалница во скопската населба Лисиче е осомничен дека затаил околу 4.800 евра на работното место од апарати за игри на среќа, информираат од Министерството за внатрешни работи. Необичниот настан пријавен во денешниот билтен на МВР говори дека 23-годишниот вработен во негова смена најпрво го извадил прометот од апаратите на игри на среќа, а откако ги вложил...

Финансиска полиција поднесе кривична пријава за поранешниот прв човек на ФФМ

Поранешниот претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски, доби кривична пријава за Управата за финансиска полиција, која го товари за даночно затајување и за фалсификување или уништување на деловни книги. Кривична пријава има и за ФФМ поради делата што ги направил поранешниот нејзин прв човек. Како што соопштија од Финансиска полиција, Ѓорѓиоски во завршната сметка на ФФМ за...

Елези: Ги следиме меѓународните стандарди за спречување на даночно затајување

Македонија ги следи меѓународните стандарди и трендови за спречување даночно затајување и избегнување плаќање данок, истакна заменик-министерката за финансии Ширет Елези на конференцијата која се одржува во Тбилиси, Грузија, насловена „Подобрување на меѓународната соработка: Борба против даночната евазија“. Елези истакна дека до крајот на 2019 година државата ќе ги имплементира стандардите БЕПС (Base Erosion and Profit Shifting), кои се однесуваат на...

Заев: 27 април беше срам за државата, покажавме дека не сме такви

По повод годишнината од инцидентите во Собранието на 27 април, премиерот Зоран Заев вели дека од тој настан, кој бил срамен за граѓаните и државата, треба да извлечеме поука за никогаш да не се повтори. Прашан дали верува во правна разрешница за овој случај, тој додаде дека лицата кои се огрешиле пред закон, ќе бидат извадени пред системот на правдата,...

Обвинителството отвори истрага за затајување данок при увоз на дизел гориво

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопшти дека, отворило предистражна постапка по допрен глас во врска со злоупотреба и затајување на данок при увоз на дизел гориво. „Предистражната постапка е започната поради постоење на сомнение дека се увезувала стока декларирана како нафта за домаќинство, а всушност се увезувало дизел гориво при што е нанесена штета...

СЈО: Четири нови истраги за затајување данок и за злоупотреба на јавна функција

„Табла“, „Триста“, „Тотал“ и „Тифани“ се четирите нови истраги што Специјалното јавно обвинителство ги отвори денеска. Според обвинителката Катица Јанева, постојат материјални и вербални докази дека од 2008 до 2016 година Министерството за финансии и Управата за јавни приходи не си ги извршиле законските должности, дозволиле поединци и служебни лица да работат спротивно на законот и овозможиле тие да стекнат лична корист на сметка...

Менаџер на охридски хотел осомничен за затајување пари

Охридската полиција поднела кривична пријава против З.Ц. (34), вработен во хотелот „Престол“, кој се товари за кривично дело затајување, инфромираше портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Осомничениот, како одговорно лице и потписник на сметката на охридскиот хотел „Престол“, приходите од свадби и од други веселби не ги прикажувал туку парите ги присвојувал за себе. На тој начин, фирмата која стопанисува...

Меркочи од „Доста е“: Дигитализацијата на јавните услуги во Албанија го зголеми нивниот квалитет

Современиот предизвик со кој се соочуваат земјите на Западен Балкан е дигитализацијата на јавните услуги. Албанија во споредба со другите земји од регионот води во овој процес. Дигиталната револуција...