fbpx
Таг: застој

таг: застој

Порталб.мк: Албанија ќе ги заврши работите на „Патот на Арбер“, С.Македонија сè уште не почнала

На заедничкиот состанок на владите на Северна Македонија и на Албанија, водачите на двете соседни земји ветија дека ќе соработуваат во изградбата на „Патот на Арбер“. Инфраструктурниот развој на овој пат ќе донесе големи придобивки за економијата на двете земји, а истовремено ќе овозможи брз и безбеден пристап на РСМ до пристаништата на Албанија. Меѓутоа, додека во Албанија работите...

Повторно стопирани градежните работи на новата Клиничка болница во Штип

Веќе неколку недели не се работи на зградата на новата Клиничка болница во Штип. Ова е четврти целосен прекин на работите за изградба на здравствениот комплекс. По пропаѓањето на „Бетон“- Штип, градежните активности како изведувач ги презеде грчката компанија „Интеркат“. Овој пат, како што објаснува државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, причина е барањето на изведувачот за...

Автобус излета од коловозот на автопатот Велес – Скопје, повеќе од 20 патници се повредени

Автобус излета од патот после патарината кај Велес, а повеќе од 20 патници се повредени. Патниците со возила на Итната медицинска помош се превезуваат на клиниките во Велес и во Скопје. Според првичните информации, возачот на автобусот изгубил контрола и излетал во близина на зимскиот пункт Кула кој се наоѓа на автопатот Велес - Скопје. Сообраќајот во тој дел од автопатот е во...

ЛП: Парламентарното мнозинство да не чека и да прејде на избор на спикер и на нова влада

Извршниот комитет на Либералната партија на синоќешната седница, на која била разгледувана актуелната политичка остојба во државата, констатирал дека „настојувања на парламентарното мнозинство што побргу да се конституираат државните органи, односно да се избере претседател на Собранието и влада на Република Македонија, се во опасен застој“. „Се наоѓаме во ситуација кога секој изгубен ден во стапувањето во функција на институциите...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, слаб снег врне на Буково, Плeтвар и на Страцин

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Слаб снег врне во Ресен, Крушево, Маврово и на планиските премини Буково, Плетвар и Страцин, кој не се здржува на коловозот, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Нема застој на албански камиони на македонско-албанската граница

Во врска со шпекулациите на одредени медиуми за застој на албански камиони со свежи зеленчук и овошје на македонската граница со Албанија и наводното прекршување на одредбите од Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА), Министерството за економија информира дека трговската размена меѓу двете земји се одвива во согласност со договорот, односно, според информациите добиени од Државниот инспекторат за земјоделство,...

Грчките бизнисмени се жалат за застојот на македонско-грчката граница поради бегалците

Грчката Асоцијација за извоз на Северна Грција реагира против застојот на околу стотина камиони на грчко-македонската граница. Од Асоцијацијата реагираат дека само во средата 90 камиони за извоз и 33 камиони за увоз се заглавиле на границата поради прекинот на железничката линија на граничниот премин меѓу Грција и Македонија. Од Асоцијацијата, по писмен пат реагираа до министерот за транспорт и...

Застана работата во рудникот Тораница

Во рудникот на еден од најбогатите Британци, Гокул Бинани, се чека уплата на приднесите од платата за јуни, поради што рударите не можат да користат здравствена заштита. Веќе шести ден рударите од Тораница целосно или делумно ја прекинуваат работата, како предупредување до раководството. Во петокот тие воопшто не влегле во јамите, а така било и во текот на викендот,...

Штрајк на германските железничари, хаос на патиштата

Поради штрајкот реагираше и германскара кацеларка Ангела Меркел
Денеска штрајкуваат германските железничари, што предизвика голем метеж на автопатиштата. Поради тоа, пишуваат германските медиуми, во текот на викендот, во Германија ќе има недостиг на бензин. Поради штрајкот, реагираше и германската кацеларка Ангела Меркел, која побара посредник за решавање на проблемот. - Може само да апелирам на нивното чувство за одговорност да пронајдат решение што ќе предизвика најмала можна штета за...

Независно судство – лесно се ветува, тешко се спроведува

Во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството насловен:„На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“, меѓу другото се забележува дека независноста и кај судството и кај обвинителството, иако законски загарантирано,...