fbpx
Таг: засилена контрола

таг: засилена контрола

Ширењето на ковид-19 ќе се спречува со засилени контроли на полицијата и инспекцијата

Наместо секојдневен полициски час во периодот од 22 до 5 часот, владата на денешната седница одлучи да се воведат засилени контроли од полицијата и инспекциските служби во општините каде што има поголем број на новозаболени лица со ковид-19, се вели во соопштението на владината прес-служба. Владата ги задолжи Министерството за внатрешни работи, Инспекцискиот совет и Финансиската полиција да изготват посебни...

Грција ја засили контролата на границата со Турција

Грчките власти ја засилија воената контрола долж целата морска граница со Турција по информациите дека турската војска трага по пучисти кои, наводно, се упатиле кон Грција. Грчкото министерство за одбрана испрати дополнителни воени хеликоптери, бродови и војници да ја следат ситуацијата на границата, во страв да не се повтори сценариото од саботата и Грција да се соочи со нови барања...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...