fbpx
Таг: заштитна опрема

таг: заштитна опрема

Дури 445 прекршоци на одредбата за носење маски се евидентирани во последното деноноќие

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатовото деноноќие, на територијата на целата земја, полицајците евидентирале 445 прекршоци на наредбата за задолжително носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид -19.

На плажа и базен со физичка дистанца, во кафулиња и ресторани на маса можат да седат и повеќе од двајца

Владата на синоќешната седница ги донесе протоколите за работата на базените и на плажите во тек на пандемијата на ковид-19, а ја укина важноста на одредбата од протоколот за работа на кафулиња и ресторани на една маса да седат двајца, или четворица само ако се во роднинска врска. Новите препораки опфаќаат правила кои определуваат дека вработените лица и посетителите на...

Бројот на прекршоци за неносење маска драстично опаѓа, иако активни случаи со ковид-19 има многу (инфографик)

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека во изминатото деноноќие полициски службеници регистрирале 237 прекршоци за неносење на лична заштита на лицето на несовесни граѓани. Ова е најмалата бројка на регистрирани прекршоци од МВР во изминатиов период откако владата ја донесе задолжителната мерка за носење лична заштита за да се спречи ширењето на ковид-19. Наспроти намалувањето на бројот на казните...

ССНМ: Новинарите и медиумските работници стравуваат од вирусот, но и од губење на работата

Четворица медиумски работници останале без работа во најголемиот пик на пандемијата, покажува истражувањето на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, направено во текот на јуни на репрезентативни 150 испитаници - вработени во различни медиуми во земјава. Освен грижата за егзистенцијата, промените што ги донесе корона вирусот се одразил и врз квалитетот на животот на новинарите. Дури 62 отсто од...

МВР за еден ден евидентирал 112 лица што не носат маски, казните се по 20 евра

Министерството за внатрешни работи (МВР) во своите соопштенија почна да објавува статистика и за тоа колку граѓани се затекнати без носење на лична заштита на јавно место. Полицајците само во текот на изминатото деноноќие евидентирале 112 лица кои ја прекршиле оваа владина мерка. Неносењето маска на носот и устата повлекува прекршочна казна во износ од 20 евра, а според...

Граѓаните ќе се казнуваат поради не носење на заштитна опрема, најдоцна од утре

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната седница на Влада, ќе предложи граѓаните кои не носат заштитна опрема надвор да се казнуваат најдоцна од утре. Првично со Уредбата за задолжително носење на опрема, беше предвидено граѓаните најпрво да бидат опоменувани до 30 април, а потоа казнувани. Оваа реакција на Министерство за здравство и Комисијата за заразни болести следува откако по...

Од Кина пристигна помош во тестови и заштитна опрема

Вицепремиерот Бујар Османи преку Фејсбук објава информираше дека пристигнала хуманитарна помош од Кина. “Пристигна и последната пратка од кинеската помош во тестови и лична заштитна опрема. Со амбасадорот одржавме онлајн пресконференција“ – напиша Османи. https://www.facebook.com/bujar.osmani.942/videos/1245977728939461/ Вицепремиерот е во домашна изолација откако беше на средба со кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски, за кој се потврди дека е позитивен на корона вирусот.

Нема излегување од дома без маска

Почнувајќи од 22 април 2020 година (среда), се воведува мерка за забрана за движење на населението на подрачјата на општините Куманово, Тетово и Прилеп, без носење на соодветна заштитна опрема (маска, шал, марама и сл.), надвор од своите домови, на сите јавни места и површини од отворен и затворен тип, како и затворени простории, маркети, продавници. Ова е една...

Здружението на новинари и ОБСЕ ќе донираат заштитна опрема за медиумските работници

Од денеска започнува дистрибуцијата на пакетите со заштитни маски, ракавици, наочари, средства за дезинфекција и друго, кои ги обезбеди Здружението на новинарите (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Тие ќе донираат 150 пакети со различни средства, неопходни за физичка заштита на новинарите и медиумските работници, која ќе биде поделена на околу 100 медиуми (радија, телевизии, весници,...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...